Grecja: jest umowa z kredytodawcami ws. 12 mld euro pożyczki
Grecki rząd poinformował we wtorek, że zawarł porozumienie ze swymi kredytodawcami, UE i Międzynarodowym Funduszem Walutowym, w sprawie przeprowadzenia koniecznych reform, co otworzy ścieżkę do odblokowania 12 mld euro pożyczki przez kraje strefy euro.
2015-11-17, 14:47
Posłuchaj
O wstępnym porozumieniu poinformował komisarz do spraw gospodarczych Pierre Moscovici: Po kilku dniach rozmów mogę z zadowoleniem potwierdzić, że osiągnęliśmy porozumienie z greckim rządem w sprawie kluczowych reform. Oczekujemy, że proces mający na celu wypłatę pożyczki zostanie szybko zakończony, gdy grecki parlament w czwartek przyjmie konieczne
Dodaj do playlisty
- Doszliśmy we wszystkim do porozumienia, w tym co do 48 wstępnych kroków warunkujących odblokowanie tej transzy pomocy finansowej - oświadczył minister finansów Grecji Euklid Cakalotos po długich negocjacjach z tzw. kwartetem reprezentującym międzynarodowych wierzycieli.
Umowa obejmuje kompromis w kwestii zajmowania nieruchomości, która do tej pory blokowała postęp w rozmowach; wierzyciele chcą ułatwić ten proces, podczas gdy Ateny - dalej chronić większość zadłużonych gospodarstw domowych. Nie podano jednak szczegółów, na czym ów kompromis miałby polegać.
Głosowanie w czwartek
Projekt ustawy formalizującej uzgodnione kroki musi trafić we wtorek do greckiego parlamentu i w czwartek zostanie poddany pod głosowanie - sprecyzował minister.
Według źródła unijnego zespół roboczy eurogrupy ma ze swej strony przyjąć w tej sprawie uchwałę we wtorek, przed oczekiwaną w piątek decyzją państw strefy euro w sprawie odblokowania funduszy.
Chodzi o kolejną transzę pomocową w wysokości 2 mld euro oraz 10 mld euro bieżącego dokapitalizowania osłabionych greckich banków.
Aleksis Cipras podpisał w lipcu porozumienie z wierzycielami
Wbrew obietnicom zakończenia programu oszczędności premier Aleksis Cipras podpisał w lipcu porozumienie z wierzycielami w sprawie nowego programu pomocy dla Grecji, ratującego kraj przed bankructwem. Zobowiązał się też do wprowadzenia dalszych trudnych reform.
W sierpniu Unia Europejska, Europejski Bank Centralny i MFW uzgodniły z Grecją udostępnienie jej programu pomocowego na kwotę 86 mld euro, z czego w październiku Ateny miały otrzymać 2 mld euro.
By uzyskać kolejne transze wypłat z tego programu, Grecja musi wprowadzić szereg reform dotyczących opodatkowania, emerytur, służby zdrowia, sektora finansowego i usług publicznych.
Od ponad tygodnia przedstawiciele "kwartetu" prowadzili w Atenach przegląd realizacji przez Grecję porozumienia z lipca.
REKLAMA
Grecki parlament przyjął pakiet reform oszczędnościowych
CNN Newsource/x-news
PAP, abo
REKLAMA