Bezpieczeństwo w pracy: najwięcej śmiertelnych wypadków w budownictwie
W budownictwie wskaźnik wypadków śmiertelnych jest trzykrotnie wyższy, niż w innych działach gospodarki - wynika z informacji Państwowej Inspekcji Pracy dla Rady Ochrony Pracy. Rada w piątek zapoznała się z wynikami kontroli bezpieczeństwa pracy na budowach.
2015-11-13, 15:15
W 2014 roku PIP odnotowała 267 wypadków śmiertelnych, z tego 80 w budownictwie. Inspekcja przypomniała, że w ostatnich latach wskaźnik śmiertelnych wypadków w budownictwie stale zmniejsza się, ale na tle pozostałych rodzajów działalności jest stale trzykrotnie wyższy.
W 2014 r. inspektorzy pracy przeprowadzili 5,3 tys. kontroli na 2,8 tys. budowach. Kontrole dotyczyły budów obiektów mieszkalnych, biurowych, produkcyjnych, oświatowych, galerii handlowych, szpitali, hal widowiskowo-sportowych, hoteli oraz remonty, rozbiórki i modernizacje obiektów budowlanych.
Najwięcej skontrolowano mikroprzedsiębiorstw i innych zakładów
Kontrolerzy zwracali uwagę przede wszystkim na bezpieczeństwo pracy na wysokości, w tym na rusztowaniach (3 tys. 150 kontroli na 1 tys. 525 budowach) oraz przy pracach ziemnych i w wykopach (755 kontroli na 543 budowach). Najwięcej skontrolowano mikroprzedsiębiorstw (73 proc.) i innych małych zakładów (24 proc.).
Z kontroli wynika, że wśród osób poszkodowanych w wypadkach w budownictwie zwiększa się udział osób, które są zatrudnione w innej formie niż na umowę o pracę - samozatrudnionych i na podstawie umowy cywilno-prawnej. PIP ocenia, że najbardziej skuteczne w tej branży gospodarki są krótkie kontrole interwencyjne. Odnoszą one też dobry skutek - przy kontrolach sprawdzających notuje się radykalnie mniej uchybień.
PAP, awi