Biznesplan inwestycji dotyczącej przetwarzania produktów rolnych
Celem wypełnienia biznesplanu jest wykazanie kondycji przedsiębiorstwa, wskazanie jego perspektyw rozwoju, możliwości utrzymania się na rynku i przede wszystkim uzasadnienie, że wnioskodawca nie może zrealizować zamierzonych inwestycji bez wsparcia ze środków PROW.
2015-11-13, 16:18
Posłuchaj
Jak napisać biznesplan dla inwestycji dotyczącej przetwarzania produktów rolnych, tłumaczy Tomasz Kułak, główny specjalista Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. /Kamil Piechowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Dodaj do playlisty
Najbardziej istotnym elementem biznesplanu jest rozdział III dotyczący technologii produkcji i wykorzystania mocy produkcyjnych. Wnioskodawca powinien przedstawić strukturę produkcji oraz wykazać jakie cele chce osiągnąć dzięki dofinansowaniu.
Aby scharakteryzować przedsiębiorstwo wnioskodawca musi odnieść się też do zagadnień związanych z marketingiem – trzeba pokazać całą analizę rynku, na którym działa przedsiębiorstwo, czyli wielkość rynku, stopień koncentracji, popyt, podaż, tendencje rozwojowe.
Ponadto należy wskazać pozycję przedsiębiorstwa na tle rynku, czyli o ile to jest możliwe, oszacować jego udział w tym rynku, pokazać jakość wyrobów i ich główne cechy – informuje Tomasz Kułak, główny specjalista Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Nie można też zapomnieć o konkurencji na rynku, jej produktach i polityce cenowej.
Przedsiębiorca powinien również pamiętać o bazie surowcowej i wykazać, że jest ona stała. Należy też scharakteryzować rynek odbiorców i wielkość dostaw oraz procent udziału dostaw w sprzedaży ogółem. Maksymalnie należy wskazać 10 dostawców i 10 odbiorców. Ważne jest też, by uwzględnić zmiany jakie zajdą po zrealizowaniu zamierzonej inwestycji.
REKLAMA
Bardzo ważne jest też określenie celu operacji, którą chce zrealizować przedsiębiorca.
– Jest to o tyle ważne, że beneficjent po podpisaniu umowy nie może już zmienić celu wpisanego w umowie. Musi przede wszystkim również doprowadzić do tego, że ten cel zostanie osiągnięty – dodaje Tomasz Kułak z ARiMR.
Przy wypełnianiu biznesplanu ważne jest by podawać informacje zgodne z prawdą. Całość powinna być napisana jasno i zrozumiale.
Kamil Piechowski
REKLAMA
Audycja powstała przy współpracy z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
Polecane
REKLAMA