Zamachy w Paryżu. Prezydent Andrzej Duda: Polska jest bezpieczna
Prezydent złożył wieniec i zapalił znicz przed ambasadą Francji w Warszawie oraz wpisał się w księdze kondolencyjnej. W piątek wieczorem w serii terrorystycznych w Paryżu zginęło ponad 120 osób.
2015-11-14, 18:22
Posłuchaj
Beata Szydło oddała hołd ofiarom ataków we Francji. Relacja Pawła Pawlicy (IAR)
Dodaj do playlisty
- Łączymy się w żalu i smutku z narodem francuskim. Proszę o modlitwę za tych, którzy zginęli, za rodziny tych, którzy zostali zamordowani, o to żeby, mieli siłę i przetrwali ten trudny czas - powiedział Andrzej Duda.
Prezydent spotkał się z kierownictwem Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Centrum Antyterrorystycznego ABW. Po spotkaniu poinformowano, że "nie ma przesłanek do podniesienia poziomu zagrożenia terrorystycznego".
- Mam informację, że sytuacja jest absolutnie opanowana i żadnego niebezpieczeństwa, zagrożenia dla Polaków, zagrożenia w Polsce, nie ma - zaznaczył Duda.
x-news.pl, TVN24
Wcześniej Andrzej Duda przesłał kondolencje do prezydenta Francji Francois Hollande'a:
"W imieniu Narodu Polskiego oraz własnym chciałbym przekazać na ręce Pana Prezydenta wyrazy najgłębszego współczucia rodzinom oraz bliskim ofiar ataków terrorystycznych w Paryżu. Łączymy się w modlitwie ze wszystkimi, których dotknął ten bezprzykładny akt barbarzyństwa".
"Zapewniam Pana, Panie Prezydencie, iż w tych ciężkich chwilach może Pan liczyć na wszelką pomoc ze strony polskich władz i całego polskiego Narodu. Jesteśmy sojusznikami Francji i stajemy dziś u Waszego boku".
"Terroryści zaatakowali w samym sercu europejskiej cywilizacji - uderzyli w Paryż, miasto, które jest skarbnicą tej cywilizacji i jest tak drogie wielu Polakom. Jestem przekonany, że terrorystom nie uda się złamać ducha Narodu Francuskiego. Vive la France!".
REKLAMA
x-news.pl, TVN24
Beata Szydło: zrobię wszystko, żeby Polacy byli bezpieczni
Desygnowana na urząd premiera wiceprezes PiS Beata Szydło złożyła w sobotę kwiaty oraz zapaliła znicz przed konsulatem generalnym Francji w Krakowie dla uczczenia ofiar serii zamachów.
- W tych trudnych chwilach łączymy się przede wszystkim z rodzinami, bliskimi ofiar tej ogromnej tragedii. Jesteśmy solidarni z narodem francuskim. Modlimy się za Paryż. Modlimy się za ofiary - powiedziała wiceprezes PiS. - Jako premier polskiego rządu zrobię wszystko, żeby Polacy byli bezpieczni. To jest mój cel i najważniejsze zadanie - dodała.
Szydło wpisała się do księgi kondolencyjnej wystawionej w konsulacie, a następnie pomodliła się w kościele oo. dominikanów. Przeszłej premier towarzyszyli parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości z Krakowa.
- Dziękujemy bardzo za wyrazy współczucia i solidarności, które napływają do nas ze wszystkich stron - oświadczył konsul generalny Francji w Krakowie Thierry Gouichoux.
x-news.pl, TVN24
Ewa Kopacz: walka z terroryzmem priorytetem
Szefowa rządu Ewa Kopacz w sobotę w Centrum Antyterrorystycznym Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego odebrała meldunek od przedstawicieli służb specjalnych w związku z atakami terrorystycznymi we Francji.
- Złożono mi szczegółowy meldunek o tym, co wydarzyło się nie tylko w Paryżu, ale również o tym, jak monitorujemy sytuację w Polsce - wyjaśniła.
Poinformowała, że polskie służby, w tym CAT ABW, pozostają w stałym kontakcie ze służbami europejskimi. - Na chwilę obecną nie ma potrzeby podniesienia stopnia zagrożenia antyterrorystycznego w Polsce. Monitorujemy sytuację na bieżąco - podkreśliła.
Premier przekazała, że koordynator służb specjalnych Marek Biernacki jest informowany przez służby o rozwoju sytuacji. - Gdyby ta sytuacja się zmieniała, będziecie państwo i Polacy za państwa pośrednictwem, informowani - zadeklarowała.
- Dzisiaj priorytetem powinna być walka z terroryzmem i to nie tylko w Europie, ale na świecie i powinniśmy w tym czynnie uczestniczyć - oświadczyła Kopacz.
- Pragnę zapewnić o solidarności narodu polskiego z narodem francuskim w tych trudnych chwilach - podkreśliła.
x-news.pl, TVN24
"Konieczna jest wspólna walka z terroryzmem"
Ustępujący szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Grzegorz Schetyna powiedział, że Europa powinna pokazać swoje przygotowanie i solidarność. - Zamachy w Paryżu pokazują, jakim złem jest terroryzm i jak konieczna jest wspólna z nim walka. Dziś wszyscy jesteśmy Francuzami - oświadczył.
Z kolei kandydat PiS na ministra spraw zagranicznych Witold Waszczykowski stwierdził w radiu RMF FM, że trzeba "wywrzeć olbrzymią presję na te państwa, które stworzyły Państwo Islamskie, które wspierają, albo które z przymrużeniem oka się przyglądają, jak ono realizuje ich pośrednio interesy". Walka z IS wymaga - w jego ocenie - "zamknięcia kanałów finansowania i rekrutowania".
REKLAMA
x-news.pl, TVN24
Ambasador: to poważny atak na nasz kraj
Wielu polityków przyszło w sobotę przed ambasadę Francji w Warszawie. Kwiaty złożyli tam m.in. były premier i szef SLD Leszek Miller, ustępujący minister pracy i polityki społecznej, szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, lider Nowoczesnej Ryszard Petru, liderka Zjednoczonej Lewicy Barbara Nowacka, posłowie Kukiz'15 Robert Winnicki i Piotr Liroy Marzec, a także prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz i wiceprezydent stolicy Jarosław Jóźwiak.
- To poważny atak na nasz kraj - oznajmił francuski ambasador. Pierre Buhler podkreślił, że dostaje od Polaków wyrazy współczucia. - Jestem za to wdzięczny - powiedział.
x-news.pl, TVN24
Czarny dzień w historii Francji
Zdaniem prokuratury w piątek wieczorem w stolicy Francji przeprowadzono jednocześnie co najmniej sześć zamachów. Zginęło w nich co najmniej 120 osób.
Do trzech eksplozji doszło w okolicach Stade de France. Przed koncertem kalifornijskiej grupy rockowej Eagles of Death Metal w sali koncertowej Bataclan rozegrała się wpierw strzelanina a następnie doszło do rzezi uczestników zdarzenia. Ataki przeprowadzono też w barach oraz na ulicach X i XI dzielnicy Paryża.
x-news.pl, CNN
Odpowiedzialność za zamachy najprawdopodobniej ponoszą dżihadyści. Według świadków napastnicy mieli krzyczeć "Allahu Akbar" (arab. "Bóg jest wielki"), części z nich zginęła w wyniku samobójczych detonacji ładunków wybuchowych. Prezydent Francji Francois Hollande w swoim wystąpieniu telewizyjnym oskarżył o przeprowadzanie ataków organizację Państwo Islamskie.
Hollande ogłosił również stan wyjątkowy na kontynentalnym terytorium kraju i na Korsyce oraz podjął decyzję o wznowieniu kontroli granicznych. Powołano specjalny sztab kryzysowy.
REKLAMA
REKLAMA