Ile będą kosztowały nowe ministerstwa?
Powstaną dwa nowe ministerstwa, a ministerstwo gospodarki zmieni się w ministerstwo rozwoju. Dziś zaprzysiężenie rządu Beaty Szydło.
2015-11-16, 11:38
Posłuchaj
Prawo przewiduje możliwość łączenia lub wydzielania poszczególnych działów administracji rządowej i jest to przywilej każdego rządu. Takie zmiany oznaczają jednak pewne przestoje w pracy ministerstw, a także koszty - ekspert Pracodawców RP Piotr Wołejko. - Koszty oczywiście są, to nie muszą być wielkie sumy, ponieważ te struktury, które są reorganizowane już i tak istnieją. Mamy biurowce, pracowników, sprzęt, czyli infrastrukturę. Problemem może być chwilowa dezorganizacja pracy. Relokacja kompetencji po między poszczególnymi ministerstwami więżę się często z przenoszeniem całych departamentów z jednego ministerstwa do drugiego. Samo takie przeniesienie jest problematyczne. Przez jakiś czas, nawet do kilku miesięcy praca będzie mniej efektowana – wyjaśnia gość.
Resort energetyki w przyszłym roku
Powstanie nowego ministerstwa energetyki prawdopodobnie będzie się wiązało z zatrudnianiem dodatkowych urzędników. Zdaniem eksperta, ten resort może zacząć działać najwcześniej w pierwszym kwartale przyszłego roku. - Zmiany ustawowe oczywiście można dokonać szybko. Powinno być do tego poparcie w parlamencie. Ta ustawa musi być jeszcze podpisana, ogłoszona i dopiero wtedy może wejść w życie. Dlatego pierwszy kwartał nowego roku wydaje się takim najbardziej racjonalnym terminem jeśli chodzi o rozpoczęcie pracy przez Ministerstw Energii – wyjaśnia gość.
Ministerstwo Skarbu Państwa ma zostać w ciągu najbliższych dwóch lat wygaszone. Zdaniem eksperta, ten resort powinien zająć się budowaniem wartości spółek, które pozostaną i powinny pozostać pod kontrolą Skarbu Państwa. Później to zadanie powinno przejąć Ministerstwo Rozwoju. Co do tego superministerstwa, jego efektywne działanie będzie zależeć od kierownictwa. - Duże struktury zawsze mają tendencję do pewnej nieefektywności wynikającej z tego, że trudno jest sprawować kontrolę nad całością - mów Piotr Wołejko.
Karolina Mózgowiec, abo
REKLAMA