Rząd Beaty Szydło uroczyście zaprzysiężony. "Stajemy dziś przed wami, jako jedni z was"
Prezydent Andrzej Duda powołał rząd Beaty Szydło i odebrał przysięgę od członków nowej Rady Ministrów. Ceremonia zaprzysiężenia rozpoczęła się minutą ciszy, która jest hołdem wobec ofiar zamachów w Paryżu.
2015-11-16, 13:48
Posłuchaj
Premier Beata Szydło złożyła przysięgę (IAR)
Dodaj do playlisty
Prezydent deklaruje bliską współpracę z rządem Beaty Szydło. - Dziękuję, że tak szybko jest nowy rząd. W tak trudnych chwilach po dramatycznych wydarzeniach w Paryżu ważne jest dla państwa polskiego, że powstał stabilny rząd - powiedział po uroczystości prezydent Andrzej Duda.
Andrzej Duda powiedział, że ma poczucie pełnej odpowiedzialności, wspólnie z rządem, za sprawy kraju. Podkreślił współodpowiedzialność swoją i nowej premier za realizację zobowiązań z okresu kampanii wyborczej. Przypomniał też słowa Lecha Kaczyńskiego: "chcemy, aby Polska była państwem, które będzie w stanie pomagać słabszym, a nie będzie musiało bać się silnych". W jego ocenie, to zdanie zawiera całe przesłanie dla rządzących.
Prezydent powiedział, że w centrum uwagi jego i nowego rządu powinny być losy najsłabszych, sytuacja rodziny, młodych ludzi i bezrobotnych. Andrzej Duda dodał też do tej listy priorytetów przedsiębiorców oraz sprawy związane z bezpieczeństwem. Tu wymienił konieczność bliskiej współpracy z sojusznikami w NATO i Unii Europejskiej.
- Oczekiwania społeczne są ogromne, to ta fala spowodowała to zwycięstwo wyborcze - mówił prezydent Duda. Dodał, że przy dobrej współpracy prezydenta i rządu uda się te oczekiwanie społeczne spełnić.
REKLAMA
Beata Szydło zwracając się do Polek i Polaków powiedziała: "stajemy dziś przed wami, jako jedni z was, sprawy naszej ojczyzny będą dla nas zawsze najważniejsze". - Polski rząd będzie pochylał się nad sprawą każdego obywatela i każda sprawa będzie dla nas równie ważna- podkreśliła premier. - Słowa prezydenta Lecha Kaczyńskiego były, są i będą myślą przewodnią naszego rządu - dodała premier.
Kto w nowym rządzie?
Poza Prezesem Rady Ministrów, zaprzysiężeni zostali też wicepremierzy: Piotr Gliński - minister kultury i dziedzictwa narodowego, Jarosław Gowin - minister nauki i szkolnictwa wyższego, Mateusz Morawiecki - minister rozwoju. Przysięgi złożyli też szefowie pozostałych resortów.
TVN24/x-news
Do Ministerstwa Sprawiedliwości wróci Zbigniew Ziobro. Ministrem obrony został Antoni Macierewicz, ministrem spraw wewnętrznych- Mariusz Błaszczak, ministrem - koordynatorem służb specjalnych Mariusz Kamiński, ministrem spraw zagranicznych- Witold Waszczykowski. Konrad Szymański został ministrem do spraw europejskich w Kancelarii Premiera. Szefową Kancelarii Premiera w randze ministra została Beata Kempa.
REKLAMA
Ministrem zdrowia jest Konstanty Radziwiłł, ministrem finansów- Paweł Szałamacha, ministrem rodziny, pracy i polityki społecznej- Elżbieta Rafalska, ministrem edukacji- Anna Zalewska, ministrem sportu Witold Bańka, ministrem środowiska- Jan Szyszko, ministrem infrastruktury i budownictwa- Andrzej Adamczyk, energetyki Krzysztof Tchórzewski, cyfryzacji- Anna Streżyńska, skarbu- Dawid Jackiewicz, rolnictwa- Krzysztof Jurgiel. Szefem nowego resortu gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej został Marek Gróbarczyk.
Członkiem Rady Ministrów jest również wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński. Szefem Komitetu Stałego Rady Ministrów i ministrem w Kancelarii Premiera został Henryk Kowalczyk. Rzecznikiem rządu i szefem gabinetu politycznego premiera została Elżbieta Witek.
Najpierw msza
Członkowie rządu przyjechali do muzeum busem pomalowanym w barwy narodowe. Złożyli wieńce w dwóch miejscach: przed tablicą poświęconą Lechowi Kaczyńskiemu, który jako prezydent stolicy był twórcą muzeum, oraz przed dzwonem "Monter", będącym częścią Muru Pamięci, gdzie znajdują się nazwiska ofiar powstania.
REKLAMA
TVN24/x-news
W Kaplicy Muzeum Powstania Warszawskiego odbyło się następnie nabożeństwo.
Po mszy, członkowie nowego rządu przybyli przed ambasadę Francji. Premier Beata Szydło wraz z ministrami złożyła tam kwiaty i zapaliła znicze w hołdzie ofiarom piątkowych zamachów w Paryżu. Celem wizyty było także dokonanie wpisu do księgi kondolencyjnej, wyłożonej w tej placówce.
Czytaj więcej<<<Zamachy terrorystyczne we Francji>>>
REKLAMA
Po uroczystościach w Pałacu Prezydenckim, około godziny 14. przewidziane jest powitanie Beaty Szydło w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i spotkanie z ministrami, po którym rozjadą się oni do swoich resortów.
Od tej pory premier Beata Szydło ma 14 dni na wygłoszenie w Sejmie expose oraz uzyskanie wotum zaufania. Z jej deklaracji wynika, że chce to zrobić jeszcze w tym tygodniu. W mediach pojawiała się w ostatnich dniach informacja, że może do tego dojść w środę. Wotum zaufania dla rządu Sejm uchwala bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.
IAR,PAP,kh
REKLAMA
REKLAMA