Komentatorzy o expose Beaty Szydło

Wystąpienie premier Beaty Szydło komentowali eksperci i politolodzy. Gośćmi Polskiego Radia 24 byli m.in Michał Kozłowski z Le Monde diplomatique i Andrzej Sadowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha.

2015-11-18, 10:00

Komentatorzy o expose Beaty Szydło
Premier Beata Szydło podczas wygłaszania expose w Sejmie.Foto: PAP/Paweł Supernak

Posłuchaj

18.11.15 Michał Kozłowski: „PiS ma świadomość, że terroryzm działa na jego korzyść (…)”.
+
Dodaj do playlisty

Prezes Rady Ministrów Beata Szydło rozpoczęła i zakończyła swoje expose tematyką dotyczącą bezpieczeństwa. W swoim przemówieniu w Sejmie podtrzymała także obietnice, które Prawo i Sprawiedliwość składało podczas kampanii wyborczej.

Michał Kozłowski;  Foto:PR24/JW Michał Kozłowski; Foto:PR24/JW

– PiS ma świadomość, że terroryzm gra na jego korzyść. Z tego względu trzeba było wyeksponować sprawę bezpieczeństwa. PiS z tej sprawy uczynił symboliczny kapitał polityczny. Poza tym niewiele utknęło mi w pamięci z expose – mówił Michał Kozłowski z Le Monde diplomatique.

REKLAMA

– Wyłaniający się program gospodarczy to koncert życzeń. Polska nigdy nie miała tak słabego politycznie premiera jak Beata Szydło – dodał publicysta.

Gospodarka i polityka społeczna

W expose premier Beata Szydło wspomniała m.in. o przyznawaniu 500 złotych na dziecko, obniżeniu wieku emerytalnego i podniesieniu kwoty wolnej od podatku do 8 tys. zł. Pojawiła się także zapowiedź wsparcia dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz rozwoju innowacyjności w polskiej gospodarce.

– W głowach młodych ludzi powstaje dużo dobrych innowacji. Nie mają jednak oni kapitału i działalności gospodarczej, aby sfinansować swoje pomysły. Te idee albo upadają, albo są przenoszone za granicę – powiedział Stanisław Kluza ze Szkoły Głównej Handlowej.

REKLAMA

Zdaniem Andrzeja Sadowskiego z Centrum im. Adama Smitha przedstawione w expose propozycje dla gospodarki są najłatwiejsze do realizacji, ponieważ wymagają tylko decyzji politycznej.

Andrzej Sadowski; Foto: PR24/JW Andrzej Sadowski; Foto: PR24/JW

– Dla skutecznej realizacji obietnic trzeba uwolnić gospodarkę od biurokratycznych ograniczeń, co padło w późniejszej części expose. Bez jej uwolnienia nie będzie zastrzyku dla budżetu. Metodami „policyjnymi” nie da się wydobyć więcej pieniędzy z przedsiębiorstwa, tj. kontrolami skarbowymi – ocenił prezydent Centrum.

W opinii prof. Elżbiety Mączyńskiej, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, ważnym elementem expose było podkreślanie konieczności rozwoju. Ekspertka zauważyła przy tym, że rozwój to nie tylko wzrost gospodarczy. – Kompleksowy rozwój to nie tylko rosnące PKB, ale także rozwój społeczny i kwestie ekologiczne – tłumaczył gość Polskiego Radia 24.

REKLAMA

Goście Polskiego Radia 24 (od lewej):  dr Marian Szołucha, prof. Elżbieta Mączyńska i dr Michał Polakowski, foto: PR24/PJ
Goście Polskiego Radia 24 (od lewej): dr Marian Szołucha, prof. Elżbieta Mączyńska i dr Michał Polakowski, foto: PR24/PJ

Jak oceniał w Polskim Radiu 24 dr Michał Polakowski z Fundacji ICRA, przyznawanie 500 złotych na dziecko - wbrew temu, co mówiła w expose Beata Szydło - nie jest dobrą inwestycją. – Badania naukowe pokazują, że inne instrumenty w kontekście kreowania polityki społecznej są skuteczniejsze – zaznaczył ekspert ds. polityki społecznej.

Według dra Mariana Szołuchy z Akademii Finansów i Biznesu Vistula, rząd Beaty Szydło swoje działania będzie musiał rozpocząć kompleksowo.  Nie ma rzeczy, którą należałoby zrobić w pierwszej kolejności. Trzeba robić wiele rzeczy na raz, by wprowadzić realne zmiany pointował ekonomista.

Bezpieczeństwo Polski

Podczas expose premier Beata Szydło nawiązała do zamachów terrorystycznych w Paryżu i zwróciła uwagę na bezpieczeństwo Polski. Szefowa rządu zaakcentowała także polsko-amerykańską współpracę przy organizacji wschodniej flanki NATO.

REKLAMA

W kwestii bezpieczeństwa wiele będzie zależeć od finansów. Jednak w expose zabrakło kwestii Ukrainy, która jest dla nas o wiele ważniejsza niż sprawa islamskiego terroryzmu – stwierdził Andrzej Hładij z portal Defence24.pl.

Zdaniem prof. Antoniego Kamińskiego z Polskiej Akademii Nauk najważniejszym wyzwaniem dla bezpieczeństwa Polski jest zmiana międzynarodowego układu związana z Rosją.

– Rosja zaangażowała się militarnie w Syrii. Do gry wraca Moskwa, która do tej pory była izolowana. Oznacza to zmianę priorytetów spraw ukraińskich i Zachód porozumiewa się z Putinem ponad głowami Polaków – ocenił ekspert.

Polska na arenie międzynarodowej

Natomiast Piotr Górski z Res Publica zwrócił uwagę na możliwe kierunki polskiej polityki zagranicznej wyłaniające się po wystąpieniu premier Beaty Szydło. Zdaniem eksperta pojawiały się te same kraje i nie ma radykalnej zmiany.

REKLAMA

– Zabrakło mowy o Azji i Afryce. Zawsze wskazywana jest Europa jako przestrzeń, w której się poruszamy. Wymieniane są także Stany Zjednoczone jako gwarant światowego pokoju – mówił gość Polskiego Radia 24. – Zabrakło osadzenia dzisiejszej sytuacji Polski w polityce pozaeuropejskiej. Nie padło także wyraźne określenie Europa Środkowa. Mamy upodmiotowić nasz region, a nie został on nazwany – dodał Piotr Górski.

Edukacja

Rząd planuje także zmiany w oświacie. Zostaną zlikwidowane gimnazja, rodzice będą decydować o tym, czy dziecko pójdzie do szkoły w wieku sześciu lat. Reformie zostanie poddane szkolnictwo wyższe, nastąpi naprawa szkolnictwa zawodowego. Premier Beata Szydło wspomniała także o przywróceniu należytej godności pracy nauczyciela.

– Reforma szkolnictwa musi być bardzo dobrze przygotowana. Jeśli będziemy likwidować gimnazja, to wierzę, że będzie to ewolucja, a nie rewolucja. Szkolnictwo zawodowe jest w słabej kondycji i wymaga naprawy, więc pod tą deklaracją podpisuję się obiema rękami – mówił dr Rafał Bodarski, ekspert ds. edukacji.

W Polskim Radiu 24 expose Beaty Szydło komentowali także dr Łukasz Pawłowski "Kultury Liberalnej" i Mateusz Luft z "Magazynu Kontakt". Publicyści mówili na naszej antenie m.in. założeniach o polityki historycznej i kulturalnej rządu Prawa i Sprawiedliwości.

REKLAMA

Polskie Radio 24/gm/mp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej