Wichury w Polsce. Odnotowano ponad 1300 interwencji. Jaka pogoda w czwartek?

Strażacy z północno-zachodniej i zachodniej Polski mieli sporo pracy przy usuwaniu powalonych drzew, zerwanych zostało też sporo linii wysokiego napięcia. W jednej z akcji poważnie ranny został jeden z ratowników, oprócz niego ranne zostały jeszcze cztery osoby.

2015-11-19, 13:38

Wichury w Polsce. Odnotowano ponad 1300 interwencji. Jaka pogoda w czwartek?
. Foto: Pixabay.com

Posłuchaj

Rzeczniczka RCB Bożena Wysocka mówi, że strażacy mieli w ciągu ostatniej doby sporo pracy (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Rzeczniczka Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Bożena Wysocka mówi, że strażacy w ciągu ostatniej doby strażacy interweniowali ponad tysiąc trzysta razy. Najwięcej interwencji, bo blisko 190 było w województwie zachodniopomorskim. Strażacy przede wszystkim usuwali powalone drzewa i połamane konary.

TVN24/x-news

Bożena Wysocka podkreśla, że silny wiatr w ciągu ostatniej doby spowodował szkody, ale nie są one wyjątkowo dotkliwe. Uszkodzone zostały 84 budynki mieszkalne i 32 gospodarcze. Wiatr uszkodził również linie energetyczne. W szczytowym momencie bez prądu było ponad 50 tysięcy odbiorców,

Rano, jak informuje rzeczniczka RCB, w województwie zachodniopomorskim bez prądu pozostawało jedynie 200 odbiorców, a w kujawsko-pomorskim 630 odbiorców.

REKLAMA

Mogą występować awarie

Sytuacja wraca do normy także w południowej części województwa śląskiego. W środę po południu z powodu awarii spowodowanej silnym wiatrem, około 2 tysięcy mieszkańców powiatu wodzisławskiego nie miało prądu. Jak poinformowała Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Wodzisławiu Śląskim, awaria została usunięta. Jednak z powodu panujących warunków atmosferycznych w niektórych miejscach mogą wystąpić kolejne usterki, które będą na bieżąco sprawdzane.

Niewielkie straty w związku z silny wiatrem odnotowano w województwie lubuskim. W ciągu ostatniej doby na tym obszarze odnotowano około 50 zgłoszeń związanych z porywistym wiatrem - informuje oficer dyżurny straży pożarnej w Gorzowie Wielkopolskim. Były to głównie powalone drzewa i połamane gałęzie. Na szczęście nikt nie ucierpiał.

Drzewo przewróciło się między innymi w Zielonej Górze i zniszczyło dwa samochody zaparkowane przy ulicy Wyspiańskiego. Inne zdarzenia miały miejsce w okolicach Gorzowa, Słubic, Strzelec Krajeńskich i Żar, ale - jak podkreślają strażacy - silny wiatr wiał w całym regionie.

Silne wichury przeszły też nad Małopolską:

REKLAMA

TVN24/x-news

Na dziś IMGW wydał kolejne ostrzeżenia przed silnym wiatrem. Ostrzeżenia pierwszego stopnia dotyczą 10 województw, głównie na południu, zachodzie i północy kraju. Ma wiać przez cały dzień w porywach do 75 kilometrów na godzinę. W północnej części województwa pomorskiego porywy mogą dochodzić do 95 kilometrów na godzinę, w związku z tym IMGW wydał tam ostrzeżenie drugiego stopnia. W rzekach przymorskich poziom wód może przekroczyć stan ostrzegawczy.

Szczegółowa prognoza pogody

Jakinformuje IMGW, w czwartek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Okresami przelotne opady deszczu, wysoko w Tatrach i Sudetach śniegu. Miejscami możliwe burze. W województwie pomorskim, na krańcach północnych, prognozowana suma opadów miejscami do 12 mm. Na szczytach Tatr prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej o około 5 cm. Temperatura maksymalna od 8-9 st C na krańcach północno-wschodnich i na Pomorzu do 10-14 st C na pozostałym obszarze kraju. Wiatr umiarkowany i dość silny, na wybrzeżu okresami silny, przejściowo na wschodnim wybrzeżu bardzo silny, nawet do 60 km/h, w całym kraju porywisty, zachodni. Porywy wiatru osiągać mogą 80 km/h, a na wybrzeżu nawet 95 km/h. Wysoko w Tatrach i Sudetach wiatr w porywach nawet do 140 km/h, powodujący zawieje śnieżne.

REKLAMA

TVN Meteo Active/x-news

W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, okresami opady deszczu, wysoko w Tatrach i Sudetach śniegu. Opady, głównie na południu kraju, okresowo o natężeniu umiarkowanym. Prognozowana wysokość opadów deszczu na południu kraju, do 15 mm, a w Karpatach oraz na wschodnim wybrzeżu miejscami do 20 mm. Na szczytach Tatr prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej o około 15 cm. Temperatura minimalna od 5 do 8 st C. Wiatr umiarkowany, okresami, w północnej części kraju dość silny, w całym kraju porywisty, zachodni i południowo-zachodni. Wiatr może osiągać w porywach 70 km/h. Wysoko w Tatrach i Sudetach wiatr w porywach do 130 km/h, powodujący zawieje i zamiecie śnieżne.

W piątek zachmurzenie duże z lokalnymi większymi przejaśnieniami. Okresami opady deszczu, a wysoko w Tatrach i Sudetach śniegu. Temperatura maksymalna od 6-7 st C miejscami na krańcach północnych oraz w rejonach podgórskich do 8-10 st C na pozostałym obszarze kraju. Wiatr przeważnie umiarkowany, zachodni. Na południu kraju wiatr porywisty, do 65 km/h. Wysoko w Tatrach i Sudetach wiatr w porywach do 100 km/h, powodujący zawieje i zamiecie śnieżne.

Warszawa

W czwartek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu.
Temperatura maksymalna 10 st C. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 65 km/h, zachodni. Ciśnienie w południe wyniesie 993 hPa i będzie spadać.

REKLAMA

W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Okresami opady deszczu.
Temperatura minimalna 7 st C. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny, w porywach do 60 km/h, południowo-zachodni.

W piątek w stolicy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna 8 st C. Wiatr początkowo umiarkowany, po południu słaby, zachodni i południowo-zachodni.

IAR,PAP,kh

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej