Biometria naczyń krwionośnych coraz popularniejsza w sektorze finansowym

2015-11-20, 10:40

Biometria naczyń krwionośnych coraz popularniejsza w sektorze finansowym
Biometria zdominuje rynek bankowości?. Foto: NEC Corporation of America/CC BY 2.0/Flickr

Współczesne metody ustalania tożsamości osób w systemach kontroli dostępu do zasobów (pomieszczeń, komputerów, urządzeń, informacji) są coraz bardziej wyrafinowane. Jedną z metod coraz powszechniej praktykowaną jest biometria.

Posłuchaj

O biometrii i jej praktycznym wykorzystaniu, w Porannych Rozmaitościach radiowej Jedynki, mówił Adam Matyaszek z firmy Wincor Nixdorf. /Elżbieta Mamos, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
+
Dodaj do playlisty

- Biometria to unikalne cechy naszego ciała. Możemy rozróżnić kilka rodzajów biometrii: głosowa, tęczówki oka, odcisku palca. My natomiast zajmujemy się biometrią naczyń krwionośnych palca, tzw. technologia Finger Vein, polega ona na rozpoznawaniu naszej struktury naczyń krwionośnych w palcach – wyjaśnia Adam Matyaszek z firmy Wincor Nixdorf.

Ma ona zastosowanie w sektorze bankowym, finansowym

Na przykład wyjmowanie pieniędzy z bankomatu czy zabezpieczanie transakcji finansowych przy pomocy palca.

- Dzięki tej technologii upraszczamy wszystkie procesy, które są w banku, a przede wszystkim tworzymy je bardzo bezpiecznymi. To co istotne, ta biometria naczyń krwionośnych nie jest wykorzystywana tylko dla klientów zewnętrznych, ale również większość procesów wewnątrz banku jest zabezpieczanych przy pomocy tej technologii – mówi.

- Stworzyliśmy już system dla banku w Polsce, do wypłaty świadczeń socjalnych. Było tego bardzo dużo. Większość osób korzystających z tych świadczeń, często nie maja konta bankowego. Stworzyliśmy proces, gdzie przy pomocy biometrii, na poziomie oddziału bankowego klient był rejestrowany, a następnie odsyłany do bankomatów, gdzie przy pomocy palca, mógł pobierać świadczenia socjalne – obrazuje gość.

Największą zaletą wykorzystania technik biometrycznych, oprócz zapewnienia wysokiego poziomu bezpieczeństwa, jest wygoda dla użytkownika, który nie musi pamiętać żadnych haseł czy nosić ze sobą i pilnować kart identyfikacyjnych lub tokenów. Wystarczy, że dana osoba znajdzie się w polu działania czytnika i w krótkim czasie zostaje zidentyfikowana.

Elżbieta Mamos, fko

Polecane

Wróć do strony głównej