Premier Szydło: Polacy mogą czuć się bezpieczni, ale będziemy robić wszystko, by system działał lepiej

- Możemy się czuć bezpieczni, ale to nie zwalnia nas, rządzących, z obowiązku, żeby cały czas to bezpieczeństwo monitorować - powiedziała w poniedziałek premier Beata Szydło po spotkaniu z szefami służb w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa.

2015-11-23, 15:50

Premier Szydło: Polacy mogą czuć się bezpieczni, ale będziemy robić wszystko, by system działał lepiej

Posłuchaj

Beata Szydło zapowiedziała cykliczne spotkania z szefami służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w Polsce/IAR
+
Dodaj do playlisty

Szydło powiedziała, że zdaje sobie sprawę, iż kwestie bezpieczeństwa, omówione na spotkaniu, są w kręgu zainteresowania Polek i Polaków.

- Sytuacja w Europie, ostatnie wydarzenia we Francji, ale również i w tej chwili akcje prowadzone w Brukseli na pewno są przez wielu naszych obywateli mocno dyskutowane. Ludzie mają prawo do tego, żeby obawiać się o swoje bezpieczeństwo - przyznała premier. Zapowiedziała, że z szefami służb będzie spotykała się regularnie.

TVN24/x-news

Na spotkaniu - relacjonowała szefowa rządu - służby zdały raporty i zostały wydane konkretne rekomendacje. - Polacy mogą czuć się bezpieczni, biorąc pod uwagę zaangażowanie i pracę naszych służb - podkreśliła Szydło. Podziękowała funkcjonariuszom, którzy czuwają nad bezpieczeństwem obywateli.

REKLAMA

Zapytana o potrzebę stworzenia jednej ustawy antyterrorystycznej, szefowa rządu powiedziała, że zobowiązała szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka i koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego do przeprowadzenia analizy obecnego stanu prawnego w tym zakresie.

 Marek Opioła z PiS, szef komisji ds. służb specjalnych/TVN24/x-news

Obecny na konferencji prasowej w RCB Mariusz Błaszczak zadeklarował, że polskie służby są przygotowane do tego, by sprostać wyzwaniom na zewnętrznej granicy Unii Europejskiej i zapewnić bezpieczeństwo Polakom. Szef MSWiA poinformował, że podczas piątkowego spotkania unijnych ministrów spraw wewnętrznych w Brukseli opowiedział za dostępnością systemu PNR (Passanger Name Record) dla wszystkich państw Unii.

- To jest mechanizm, który daje możliwość wyeliminowania ryzyka związanego z zagrożeniem bezpieczeństwa obywateli - mówił Mariusz Błaszczak.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

migranci 1200.jpg
Premier Danii: odmawiamy przyjęcia uzgodnionej liczby uchodźców

"Polska nie jest w stanie zrealizować zobowiązań o przyjęciu uchodźców"

Pytana o kwestię uchodźców, premier Beata Szydło podkreśliła, że najważniejszym kryterium jest zapewnienie bezpieczeństwa Polakom. Szefowa rządu stwierdziła, że kraje Unii Europejskiej powinny podjąć - jak się wyraziła - refleksję na temat podjętych we wrześniu zobowiązań dotyczących rozdziału imigrantów. - Sytuacja po Paryżu w mojej ocenie uległa zmianie również jeśli chodzi o stanowiska przywódców innych państw europejskich - powiedziała Beata Szydło, powołując się na słowa premiera Danii, który chce cofnięcia obietnicy przyjęcia tysiąca uchodźców przez Kopenhagę.

Posłuchaj

Rząd Beaty Szydło będzie namawiał inne kraje Unii Europejskiej do zastanowienia się nad zobowiązaniami w sprawie rozdziału imigrantów/IAR 0:25
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

Premier oceniła, że Polska nie jest w stanie zrealizować zobowiązań o przyjęciu uchodźców, podjętych przez rząd Ewy Kopacz. Beata Szydło zastrzegła jednocześnie, że szanuje obowiązujące unijne prawo. Wobec tego - jak mówiła - będzie namawiać innych unijnych przywódców do zastanowienia się nad zobowiązaniami podjętymi podczas wrześniowego szczytu.

PAP/IAR/iz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej