ORP "Błyskawica" – bohaterska szczęściara
28 czerwca 1987 roku, w pięćdziesiątą rocznicę służby pod biało-czerwoną banderą, ORP "Błyskawica" został uhonorowany Krzyżem Złotym Orderu Virtuti Militari w uznaniu za zasługi dla Polskiej Marynarki Wojennej.
2024-06-28, 05:45
- Polska flota wojenna w okresie dwudziestolecia była stosunkowo nieliczna. Miała znaczenie prestiżowe, symboliczne - mówił dr Janusz Osica.
Jej chlubą były niszczyciele. "Błyskawica" to jeden z czterech polskich okrętów tej klasy. Pozostałe to: "Burza", "Wicher" i "Grom". Ten ostatni był jednostką siostrzaną "Błyskawicy", skonstruowaną według tego samego projektu.
Powiązany Artykuł
Polska Marynarka Wojenna w II wojnie światowej - zobacz serwis specjalny
Trzy niszczyciele opuściły polski port w przeddzień wybuchu II wojny światowej i skierowały się do Wielkiej Brytanii.
- Była to wojna, której nowej jakości doświadczyła na sobie "Błyskawica". Ona to bowiem jako pierwsza w dziejach II wojny światowej stała się ofiarą nalotów samolotów torpedowych. Jako pierwsza atakowała, choć bez powodzenia, niemiecki okręt podwodny – opisywał historyk.
REKLAMA
Posłuchaj
Audycja Krzysztofa Cypelta z cyklu "Widnokrąg" poświęcona wojennym dziejom ORP "Błyskawica" (PR 1.10.1987) 29:02
Dodaj do playlisty
Okręt był jednym z najbardziej czynnych statków podczas działań wojennych.
- "Błyskawica" to był okręt, który bardzo często znajdował się w kłopotach, nieraz sam je prowokował, zwłaszcza w pierwszym okresie wojny, kiedy dopiero uczyliśmy się wojować. Popełnialiśmy kardynalne błędy, ale "Błyskawica" miała niezwykłe szczęście - wspominał oficer służący na "Błyskawicy" w audycji Joanny Sucheckiej.
Posłuchaj wspomnień z wojennej służby niszczyciela.
"Błyskawica" wsławiła się osłanianiem brytyjskiego odwrotu spod Dunkierki, w trakcie bitwy o Narvik pomściła, zatopioną tam, siostrzaną jednostkę ORP "Grom", walczyła na Atlantyku i na Morzu Śródziemnym. Osłaniała lądowanie aliantów w Normandii, tocząc razem ze statkami brytyjskimi bitwę z flotyllą niemieckich pancerników.
REKLAMA
- W sumie "Błyskawica" brała udział w eskorcie ponad 80 konwojów, uczestniczyła w ponad stu patrolach i akcjach bojowych – komentował dr Janusz Osica. - Błyskawica uczestniczyła właściwie we wszystkich ważniejszych operacjach bojowych II wojny światowej, przepływając szlak liczący blisko 150 tys. mil morskich.
Posłuchaj
Wspomnienia oficera służącego na ORP "Błyskawica" zarejestrowane przez Joannę Suchecką (PR 20.03.1970) 31:27
Dodaj do playlisty
"Błyskawica" wzięła również udział w ostatniej misji morskiej II wojny światowej w Europie - operacji o kryptonimie "Deadlight". W jej trakcie alianci zatopili 116 niemieckich U-Bootów.
"Błyskawica" powróciła do portu w Gdyni 4 lipca 1947 roku, po 94 miesiącach walki i służby na obcych wodach. Uszkodzenie kotła okrętu w 1967 roku przypieczętowało decyzję o przeznaczeniu okrętu do celów szkoleniowych i reprezentacyjnych. Od 1 maja 1976 roku "Błyskawica" pełni rolę okrętu-muzeum.
REKLAMA
bm
REKLAMA