Program Operacyjny Ryby: jak Polska wykorzystała fundusze unijne?
Zbliżamy się do końca realizacji Programu Operacyjnego Ryby na lata 2007-2013. Jak zostały wykorzystane fundusze z tego PO, wyjaśnia Tomasz Nawrocki, dyrektor Departamentu Rybołówstwa w Ministerstwie Rolnictwa.
2015-11-24, 13:13
Posłuchaj
- Pieniądze te były inwestowane w rozwój sektora rybackiego, ale szeroko pojętego. Zarówno w rozwój tego, co znajduje się nad morzem i na śródlądziu. W poprzedniej perspektywie unijnej Polska miała do dyspozycji ok. 4,1 mld zł. Te pieniądze, naszym zdaniem, zostały bardzo dobrze zainwestowane, bo przede wszystkim służyły rozwojowi obszarów zależnych od rybactwa. Po drugie nastąpił znaczący rozwój przemysłu przetwórczego i po trzecie rozwój tych miejsc, które związane są z prowadzeniem działalności rybackiej głównie na Morzu Bałtyckim, ale nie tylko. Niektóre podmioty, które działają w tzw. rybołówstwie dalekomorskim, korzystały z tych środków, budując infrastrukturę na terenie Trójmiasta – wyjaśnia Tomasz Nawrocki.
Skorzystało rybactwo śródlądowe
Z PO Ryby znacząco skorzystało rybactwo śródlądowe.
- Część rybaków, która prowadzi działalność na śródlądziu, a szczególnie hodowców ryb, korzystała bądź przez tzw. działalność prośrodowiskową, czyli poprzez rekompensaty wodno-środowiskowe. Głównie te instrumenty były wykorzystywane w akwakulturze ekstensywnej. Natomiast część wykorzystała te środki na realizowane inwestycje w swoich gospodarstwach. Głównie to ci, którzy prowadzili działalność intensywną – wyjaśnia gość radiowej Jedynki. – W nowej perspektywie chcemy tego typu działalność rozwijać, dlatego część działań, szczególnie tych o charakterze inwestycyjnym, będzie kontynuowana – dodaje.
Polskie przetwórstwo rybne najnowocześniejsze w Europie
Ze środków unijnych skorzystali także przetwórcy, a polskie przetwórstwo rybne jest w tej chwili najnowocześniejsze w Europie.
REKLAMA
- Nasze przedsiębiorstwa są bardzo nowoczesne. W ostatnim okresie wydajność produkcji wzrosła dwukrotnie, i to w przeliczeniu zarówno na kapitał, jak i na zatrudnienie – zaznacza Tomasz Nawrocki. – Co ciekawe przetwórstwo koncentruje się na przetwarzaniu surowca pochodzącego z różnych źródeł. Nie tylko krajowych, ale i z importu. Niektóre zakłady wyspecjalizowały się w tym, że przetwarzają produkty i wysyłają je do krajów unijnych. Ok. 90 proc. produkcji trafia na rynek unijny właśnie – dodaje.
Podwojenie wartości eksportu polskich przetworów rybnych
Dzięki tym inwestycjom nastąpiło podwojenie wartości eksportu polskich przetworów rybnych.
O tym, że pieniądze z PO Ryby, zostały wykorzystane dobrze, zdaniem gościa radiowej Jedynki, świadczy również liczba zawartych umów na dofinansowanie, na zrealizowane inwestycje.
Elżbieta Mamos, awi
REKLAMA
REKLAMA