Katastrofa smoleńska. Strona komisji Jerzego Millera została zamknięta
- Strona internetowa została zamknięta i będzie zamknięta - powiedziała premier Beata Szydło.
2015-11-24, 16:43
Od wtorku nie działa witryna Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego, której przewodniczącym był Jerzy Miller. Po wpisaniu adresu http://komisja.smolensk.gov.pl/ wyskakuje błąd 404 sygnalizujący niemożność znalezienia strony.
- Ta strona została zamknięta i będzie zamknięta po prostu. Myślę, że to jest ta odpowiedź jedyna, którą mogę w tej chwili udzielić - oznajmiła szefowa rządu Beata Szydło zapytana o tę kwestię przez dziennikarzy.
Na stronie komisji Jerzego Millera zamieszczono m.in. opublikowany w lipcu 2011 roku raport na temat przyczyn katastrofy smoleńskiej (w wersjach po polsku, angielsku i rosyjsku). Podawano tam także, jaki był skład komisji.
Funkcjonować przestała także witryna zespołu dr. Macieja Laska (http://faktysmolensk.gov.pl/). Zawierała ona m.in. odpowiedzi na często zadawane pytania dotyczące katastrofy smoleńskiej, dane dotyczące pracy rosyjskich kontrolerów, zdjęcia i raporty komisji badających tragedię.
Komisja wznowi pracę?
10 kwietnia 2010 roku o godz. 8.41 pod Smoleńskiem rozbił się samolot Tu-154M, którym polska delegacja państwowa leciała do Katynia na uroczystości upamiętniające 70. rocznicę mordu NKWD na polskich oficerach.
Zobacz serwis specjalny poświęcony katastrofie smoleńskiej>>>
W katastrofie zginęło 96 osób, w tym prezydent RP Lech Kaczyński i jego małżonka Maria. Wraz z parą prezydencką śmierć ponieśli również ministrowie, parlamentarzyści, szefowie centralnych urzędów państwowych, dowódcy wszystkich rodzajów sił zbrojnych, a także oficerowie Biura Ochrony Rządu i członkowie załogi tupolewa.
Jak ustaliła Komisja Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego, przyczyną tragedii było zejście poniżej minimalnej wysokości zniżania, czego konsekwencją było zderzenie samolotu z drzewami, prowadzące do stopniowego niszczenia konstrukcji Tu-154M.
Komisja podkreśla, że ani rejestratory dźwięku, ani parametrów lotu nie potwierdzają tezy o wybuchu na pokładzie samolotu.
Zdaniem obecnego szefa Ministerstwa Obrony Narodowej Antoniego Macierewicza (PiS), który był szefem parlamentarnego zespołu ds. katastrofy smoleńskiej, w tej sprawie wciąż jest więcej pytań niż odpowiedzi.
REKLAMA
- Konieczne jest wznowienie prac KBWLLP i uwzględnienie podczas nowych badań dorobku zespołu parlamentarnego i niezależnych naukowców oraz uwzględnienie ich osobiście jako członków tej komisji - ocenił w zeszłym tygodniu szef MON.
x-news.pl, TVN24
x-news.pl, TVN24
Śledztwo w sprawie przyczyn katastrofy nadal prowadzi Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie.
PAP, kk
REKLAMA