Ukraina zamyka przestrzeń powietrzną przed Rosją

Ukraina zablokowała przestrzeń powietrzną dla samolotów z Rosji. Kijów tłumaczy taką decyzję obawą przed rosyjskimi prowokacjami. Już wcześniej ruch rosyjskich maszyn po ukraińskim niebie był mocno ograniczony.

2015-11-25, 13:24

Ukraina zamyka przestrzeń powietrzną przed Rosją
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: pixabay

Posłuchaj

Ukraina zamyka przestrzeń powietrzną dla rosyjskich firm lotniczych i dla tranzytów lotniczych. Relacja Pawła Buszki z Kijowa (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Powiązany Artykuł

gaz free 1200.jpg
"Ukraina rezygnuje z zakupów w Gazpromie"

O całkowitym zamknięciu przestrzeni powietrznej dla Rosjan poinformował premier Arsenij Jaceniuk. Jak wyjaśnił, ukraińskie ministerstwo infrastruktury powiadomi stronę rosyjską o zakazie lotów nad Ukrainą. Dotyczyć ma to wszystkich rosyjskich kompanii lotniczych i co ważne wszystkich przelotów transportowych.

REKLAMA

Zakaz odnosi się "do wszystkich rosyjskich przewoźników lotniczych bez wyjątku i dotyczy wszystkich przelotów tranzytowych rosyjskich firm” – podkreślił Arsenij Jaceniuk.
Już wcześniej Ukraińcy zamknęli swoje niebo nie tylko dla rosyjskich samolotów wojskowych, ale też dla rejsów tranzytowych z ładunkiem o przeznaczeniu wojskowym.

Od 25 października na ukraińskich lotniskach nie lądują też rosyjskie samoloty pasażerskie.

Ukraina nie kupuje od dziś w Gazpromie

Ukraińska spółka paliwowa Naftohaz oświadczyła w środę, że nie ma żadnego zagrożenia dla dostaw rosyjskiego gazu przez Ukrainę do Europy, a premier Arsenij Jaceniuk polecił całkowite wstrzymanie zakupów tego surowca od Rosji.

Komisja Europejska podkreśliła, że nie jest szczególnie zaniepokojona tą sytuacją, a przepływ gazu do UE odbywa się normalnie.

REKLAMA

Jaceniuk wyjaśnił, że ceny paliwa, oferowane przez dostawców z Zachodu, są dla Kijowa bardziej korzystne niż propozycje rosyjskie.

- Rząd podjął decyzję o zleceniu Naftohazowi wstrzymania zakupów rosyjskiego gazu. To nie oni dostarczają nam gaz, to my go od nich kupujemy. Zdecydowaliśmy się na ten krok, gdyż propozycje cenowe, które otrzymujemy od naszych partnerów europejskich są o wiele bardziej korzystne niż propozycje naszego północnego sąsiada – oświadczył Jaceniuk.

Naftohaz poinformował, że Ukraina będzie odbierała od strony rosyjskiej jedynie ten gaz, który przeznaczony jest dla odbiorców na Zachodzie, podkreślił jednak, że nie wyklucza, że będzie go nabywał od Rosjan, gdy zajdzie taka konieczność.

Co będzie z węglem?

Tymczasem ukraińskie media donoszą, że Rosja prawopodobnie wstrzymała dostawy węgla na Ukrainę. Może to być odpowiedź na przerwy w dostarczaniu ukraińskiej energii elektrycznej na okupowany przez Rosję Krye

REKLAMA

Przerwa w dostawach węgla, według informacji ukraińskich mediów trwa od 24 listopada. Chodzi przede wszystkim o surowiec wysokiej jakości. Ukraina wykorzystywała rosyjski antracyt w swoich elektrociepłowniach. Przed wojną na wschodzie Ukrainy większość węgla pochodziła z kopalni w Donbasie. Obecnie sprowadzanie węgla stamtąd jest utrudnione.

We wtorek rosyjski minister energetyki Aleksander Nowak uprzedzał, że Rosja w ramach retorsji za blokadę Krymu może wstrzymać eksport węgla na Ukrainę. Od piątku bowiem na okupowany przez Rosję półwysep nie dociera ukraińska energia elektryczna. Nieznani sprawcy wysadzili linie przesyłowe. Ich remontowi sprzeciwiali się krymskotatarscy aktywiści.

We wtorek jednak Tatarzy zgodzili się na naprawę jednej z linii i przywrócenie części dostaw prądu na Krym.

IAR/PAP/in./agkm

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej