Podatek obrotowy
Podatek obrotowy jest jednym z podatków pośrednich, o liniowej stawce. Podatek ten - jak sama nazwa wskazuje - nakładany jest na pełny przychód ze sprzedawanych dóbr - obrót. Ostateczny ciężar tego podatku ponosi konsument, czyli nabywca danego towaru czy usługi.
2014-04-26, 13:10
Posłuchaj
O podatku obrotowym mówił Piotr Marchlewski, menadżer w Dziale Doradztwa Podatkowego EY. /Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Dodaj do playlisty
Podatek obrotowy obowiązywał w Polsce od lat 30-tych XX wieku, jednak w 1993 roku został zastąpiony podatkiem VAT. Podatek obrotowy był naliczany w każdej fazie obrotu, co przy wydłużonym łańcuchu sprzedaży znacząco zwiększało ostateczną cenę produktu albo usługi. Podatek VAT z kolei umożliwia sprzedawcy odliczenie podatku naliczonego przez kontrahenta w poprzedniej fazie obrotu, czyli podstawą opodatkowania jest wartość netto towaru czy usługi.
Obecnie podatek obrotowy w swojej klasycznej postaci występuje w Stanach Zjednoczonych. To tak zwany sales tax, którego stawki są różne w różnych stanach. W Polsce takie podatki nie występują, chociaż przykładem podatku obrotowego jest podatek od dużych sklepów, jaki planuje wprowadzić nasz rząd.
Sylwia Zadrożna, fko
REKLAMA

REKLAMA