"Świat patrzy na Afrykę jako kontynent nadziei". Papież rozpoczął wizytę w Ugandzie

Papież Franciszek powiedział w piątek po przybyciu do Ugandy, że świat patrzy na Afrykę jako "kontynent nadziei". Podczas spotkania z władzami kraju podkreślił, że sposób, w jaki świat zareaguje na bezprecedensowy ruch migracyjny, jest "testem człowieczeństwa".

2015-11-27, 22:01

"Świat patrzy na Afrykę jako kontynent nadziei". Papież rozpoczął wizytę w Ugandzie
Papież Franciszek. Foto: PAP/EPA/DANIEL DAL ZENNARO

Franciszek spotkał się z prezydentem Ugandy Yowerim Kagutą Musevenim, następnie ze wszystkimi przedstawicielami władz kraju i wygłosił do nich przemówienie. W wystąpieniu tym podkreślił, że jego wizyta związana jest przede wszystkim z obchodzoną w zeszłym roku 50. rocznicą kanonizacji męczenników z Ugandy, zamordowanych pod koniec XIX wieku i wyniesionych na ołtarze przez Pawła VI.

- Męczennicy, zarówno katolicy, jak i anglikanie są autentycznymi bohaterami narodowymi. Dają świadectwo przewodniej zasady, jaką wyraża ugandyjskie motto: Dla Boga i dla mojego kraju - mówił papież. "Przypominają nam oni - dodał - znaczenie, jakie wiara, prawość moralna i zaangażowanie na rzecz dobra wspólnego miały i mają nadal w życiu kulturalnym, ekonomicznym i politycznym tego kraju".

Zdaniem Franciszka jest to także przypomnienie o tym, że mimo różnych wyznań religijnych i przekonań wszyscy jako członkowie jednej ludzkiej rodziny wezwani są do "dążenia do prawdy, działania na rzecz sprawiedliwości i pojednania, do szacunku, wzajemnej ochrony i pomocy".

Zwracając się do przedstawicieli władz Ugandy, papież zauważył, że ich zadaniem jest zapewnienie "przejrzystości w dobrym zarządzaniu krajem, integralnego rozwoju ludzkiego, szerokiego udziału w życiu publicznym, mądrego i sprawiedliwego rozdziału dóbr".

REKLAMA

Źródło: RUPTLY/x-news

- Celem mojej wizyty jest też chęć zwrócenia uwagi na Afrykę jako całość, obietnicę, jaką stanowi, jej nadzieje, jej walki i jej zdobycze. Świat patrzy na Afrykę jako kontynent nadziei - oświadczył Franciszek.

Mówiąc o bogactwie naturalnym Ugandy, przypomniał rządzącym, że muszą nim administrować w odpowiedzialny sposób.

W swym wystąpieniu papież odniósł się do obecnej fali migracyjnej na świecie. - Nasz świat, naznaczony przez wojny, przemoc i różne formy niesprawiedliwości jest świadkiem ruchu migracyjnego narodów, jaki nie ma precedensu. Sposób, w jaki podejdziemy do tego zjawiska, jest testem naszego człowieczeństwa, naszego poszanowania godności ludzkiej i nade wszystko naszej solidarności z braćmi i siostrami w potrzebie - dodał.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

imigranci1200.jpg
Kryzys migracyjny

Jak zaznaczył, choć w różny sposób świat staje się bardziej solidarny, zaobserwować można także z niepokojem "globalizację kultury odrzucenia", która czyni ludzi "ślepymi w obliczu wartości duchowych" i sprawia, że serca kamienieją wobec potrzeb biednych.

PAP/aj

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej