Macedonia: starcia imigrantów z policją na granicy z Grecją. Jest wielu rannych
Imigranci obrzucili kamieniami macedońskich policjantów na granicy z Grecją. Rannych zostało 22 funkcjonariuszy.
2015-11-28, 19:20
W sobotę rano żołnierze zaczęli ma granicy budowę ogrodzenia z drutu kolczastego. W ich kierunku i w stronę zabezpieczających ich policjantów z jednostki specjalnej poleciały kamienie z nasypu kolejowego.
Około tysiąca osób, w większości z Maroka, Bangladeszu, Iranu i Pakistanu, od kilku dni koczuje po greckiej stronie granicy. Prowadzą różnego rodzaju protesty w pobliżu przejścia Gevgelija-Idomeni. Blokują m.in. międzynarodową linię kolejową Saloniki-Skopje-Belgrad. Kilku na znak protestu zaszyło sobie usta i prowadzi głodówkę. Dwa dni temu próbowali sforsować prowizoryczne ogrodzenie i przełamać kordon macedońskiej policji.
"Granica pozostaje otwarta"
Rząd Macedonii informuje, że budowane na granicy z Grecją ogrodzenie ma usprawnić i skierować przepływ ludzi do specjalnie przygotowanych miejsc, gdzie jest prowadzona rejestracja i udzielana pomoc humanitarna.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
![imigranci 1200](http://static.prsa.pl/images/4b073ad8-cb19-431f-aa80-c5f2799ad2f8.jpg)
Imigranci w Europie - Serwis Specjalny
- Granica Macedonii pozostaje otwarta i wszystkie osoby, które uciekają z obszarów dotkniętych wojną, będą wpuszczane tak jak do tej pory - zapewnił w poniedziałek rzecznik rządu Aleksandar Georgijev. W ten sposób zwiększa się bezpieczeństwo i minimalizuje ryzyko zagrożenia. Macedonia wszelkie działania będzie koordynować z innymi państwami - powiedział rzecznik.
Przygotowania do budowy płotu trwały od jakiegoś czasu. Wojsko miało rozkaz oczyszczenia i przygotowania pasa nadgranicznego. Zapora powstaje w miejscu, gdzie przez granicę przedostaje się z terytorium Grecji największa liczba imigrantów.
RUPTLY/x-news
18 listopada Macedonia, Serbia Chorwacja i Słowenia zaostrzyły kontrole na granicach. Przepuszczane są tylko osoby pochodzące z Syrii, Afganistanu i Iraku.
REKLAMA
Według danych Biura Wysokiego Komisarza NZ ds. Uchodźców (UNHCR), do połowy listopada do Europy przybyło w sumie ponad 858 tys. migrantów. Organizacja spodziewa się, że między listopadem 2015 a lutym 2016 średnio dziennie jedynie z Turcji przybywać będzie 5 tys. osób, co oznacza dodatkowe 600 tys. przybyszów w Grecji, Chorwacji, Serbii, Słowenii i Macedonii.
IAR/iz
REKLAMA