Film o odbudowie Warszawy w BBC Four. "To symbol niezłomności i inspiracja"

Odbudowa Warszawy może posłużyć za wzór dla rekonstrukcji historycznych miast, które są niszczone przez terrorystów - argumentują autorzy filmu dokumentalnego "Resurrecting History: Warsaw". Dokument opowiada o skali i procesie odbudowy miasta po zniszczeniach drugiej wojny światowej przez pryzmat wspomnień jednego z najbardziej znanych brytyjskich historyków architektury Dana Cruickshanka.

2015-12-02, 22:59

Film o odbudowie Warszawy w BBC Four. "To symbol niezłomności i inspiracja"
zdjęcie ilustracyjne. Foto: tpsdave/Pixabay

Posłuchaj

"Warszawa: wskrzeszenie historii" - to tytuł filmu czołowego brytyjskiego dokumentalisty, który pokazała BBC. Z autorem obrazu Danem Cruickshankiem rozmawiał Adam Dabrowski/IAR
+
Dodaj do playlisty

Brytyjczyk mieszkał w Warszawie jako kilkuletnie dziecko, kiedy w latach 50. jego ojciec Graham był korespondentem komunistycznego dziennika "Daily Worker".

Po blisko sześćdziesięciu latach Cruickshank wrócił do Warszawy, aby odkryć zupełnie inne miasto niż to, które pamiętał z dzieciństwa. - To było dumne, ale zrujnowane miasto, które wymagało kompletnej rekonstrukcji tożsamości i architektury. Wracając po latach, chciałem zobaczyć, jak wygląda dziś - powiedział.

Prace nad godzinną produkcją trwały łącznie kilka miesięcy. - Staraliśmy się grać na pamięci i wspomnieniach Dana: zatrzymaliśmy się w hotelu, w którym był jako dziecko; odwiedzaliśmy miejsca, które pamiętał i rysował jako dziecko - obserwowaliśmy, jak się zmieniły - powiedział producent filmu Basil Comely.

"Dynamiczny rozwój Warszawy"

Kamera towarzyszy Cruickshankowi m.in. podczas jego pierwszej po latach wizyty na Rynku Starego Miasta i w dawnym mieszkaniu na ulicy Świętojańskiej, a także w kluczowych miejscach, które pomagają mu zrozumieć fenomen odbudowy miasta: w Fotoplastikonie, Muzeum Powstania Warszawskiego i na Zamku Królewskim.

REKLAMA

- Warszawa to dla mnie symbol niezłomności i niesamowita inspiracja. Jeśli naziści lub - jak dzisiaj - terroryści islamscy burzą miasto, musimy je odbudować, przywrócić do życia. Rekonstrukcja polskiej stolicy jest przykładem odważnego projektu odzyskiwania straconej przestrzeni dla przyszłych pokoleń, niezależnie od przeciwności losu - podkreślił w rozmowie z Cruickshank, wskazując na zniszczone przez Państwo Islamskie miasta na Bliskim Wschodzie, np. syryjską Palmyrę.

- Pamiętam powojennych warszawiaków, dotkniętych koszmarem wojny w równym stopniu, co otaczająca ich architektura: smutnych, przytłoczonych, zmagających się z traumą po stracie. Dziś widać, że udało się to zerwane połączenie odbudować: mieszkańcy miasta pulsują niesamowitą energią i dumą z tego, gdzie mieszkają. Chyba nigdzie nie spotkałem ludzi, którzy byli aż tak zdeterminowani, żeby pokazać mi swoje ukochane miejsca, pochwalić się miastem, w którym żyją - podkreślał Cruickshank.

"Warszawa ma niepowtarzalny charakter"

- Śmiało można powiedzieć, że niedoceniana często Warszawa jest jednym z najciekawszych nowoczesnych, dynamicznie rozwijających się miast Europy - ocenił Cruickshank, porównując polską stolicę do Shoreditch, dzielnicy uznawanej za kreatywne centrum Londynu.

- To niesamowite, ile macie oryginalnych, niezależnych knajpek, kawiarenek. Pod tym względem zachodnie miasta stały się nudnymi kopiami tych samych logotypów i sieci handlowych. Warszawa ma niepowtarzalny charakter - powiedział.

REKLAMA

II WOJNA ŚWIATOWA SERWIS SPECJALNY>>>

PAP/IAR/iz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej