Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia nagrodzona podczas Forum Nowoczesny Samorząd - Finanse i Zarządzanie
Podczas Forum "Nowoczesny Samorząd - Finanse i Zarządzanie" Naczelna Redakcja Gospodarcza i jej redaktor naczelny Robert Lidke zostali uhonorowani Jubileuszowym Srebrnym Numizmatem Adama Mickiewicza oraz Dyplomem Uznania przyznanym przez Związek Banków Polskich za wsparcie rozwoju rynku finansowego dla jednostek samorządu terytorialnego.
2015-12-02, 20:05
Posłuchaj
W czasie V Forum Nowoczesny Samorząd - Finanse i Zarządzanie, jego uczestnicy zastanawiali się, jakie następne wyzwania stoją przed jednostkami samorządu terytorialnego, a także jakie rozwiązania usprawnią rozwój i zarządzanie ich finansami.
Wiele polskich gmin, powiatów i miast jest ponad miarę zadłużonych. Wydatki rosną, bo i inwestycji, i zadań zleconych przybywa. Gorzej z dochodami. W przyszłym roku mogą być one pomniejszone o wpływy z PIT, bo zwiększy się kwota wolna od podatku. Obywatele zyskają, ale samorządy stracą i trzeba sprawdzić, co może to zrekompensować - przyznaje Andrzej Dera, minister w Kancelarii Prezydenta RP.
"Z jednej strony się uszczupla, a z drugiej zwiększa"
- Trzeba zobaczyć, na ile ta decyzja wpłynie na obniżenie dochodów własnych jednostek samorządu terytorialnego. Z drugiej strony specjaliści mówią, że te środki przeznaczone do obrotu spowodują wzrost PKB o 0,5 proc. To jest wzrost potencjału gospodarczego w poszczególnych jednostkach, a z tego też płaci się podatki na rzecz jednostek samorządu terytorialnego. Z jednej strony się uszczupla, a z drugiej zwiększa. Należy zrobić bilans, na ile tego typu działania wpłynął na obniżenie bądź, wprost przeciwnie, będziemy mieli mniejsze dochody z PIT-u, ale większe z innych podatków – wyjaśnia.
To, co znamy w tej chwili, to skutki finansowe podniesienia kwoty wolnej od podatku - mówi Grzegorz Kubalski ze Związku Powiatów Polskich.
REKLAMA
- Powoduje to ubytek globalnie na poziomie niecałych 7 mld złotych. W pierwszej kolejności jednostki samorządu terytorialnego będą musiały zrezygnować z inwestycji, może to powodować zejście z jakiejkolwiek nadwyżki operacyjnej, która po prostu okaże się ujemna. Efektem tego może być to, że dana jednostka nie jest w stanie wykonywać swoich codziennych zadań – tłumaczy.
Zdaniem Grzegorza Kubalskiego, jakiś mechanizm wyrównania dochodów musi być
- Oczekiwałem, że jeżeli pojawi się ustawa dotycząca kwoty wolnej od podatku, to będzie ona automatycznie powiązana z potrzebnymi zmianami, a więc na przykład zwiększeniem udziału poszczególnych samorządów w podatku PIT – zaznacza.
Liczymy na zmianę ustawy o finansowaniu jednostek samorządu terytorialnego - mówi Monika Trzcińska, burmistrz 17-tysięcznego bardzo zadłużonego Braniewa w warmińsko-mazurskim, przy granicy z obwodem kaliningradzkim.
- Jesteśmy przekonani, że do niej w końcu dojdzie i będziemy mogli zupełnie inaczej dystrybuować środki. Liczymy również na wprowadzenie podatku od sklepów wielkopowierzchniowych, ponieważ korzystając z małego ruchu granicznego, odwiedza nas wielu turystów zza wschodniej granicy. Oni robią u nas zakupy, blokują nasze ulice, parkingi, śmiecą w mieście, my po nich sprzątamy, ale nic nam z tego tytułu nie pozostaje – ubolewa Monika Trzcińska.
REKLAMA
Potrzebę reformy ustawy o dochodach samorządów dostrzegają posłowie. Zdaniem przewodniczącego sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego, Andrzeja Maciejewskiego wprowadzenie ustawy o kwocie wolnej od podatku musi się zbiec z ustawą o dochodach gmin.
Aleksandra Tycner, fko
Polecane
REKLAMA