Bruksela: kolejna narada UE o przywróceniu kontroli granicznych w strefie Schengen

Możliwość przywrócenia kontroli na niektórych granicach w strefie Schengen nawet na dwa lata jest jednym z tematów narady ministerialnej w Brukseli. To konsekwencja problemów Grecji z ochroną granic w związku z presją migracyjną. W Brukseli rozmawiają o tym w piątek ministrowie spraw wewnętrznych z 28 krajów UE. Polska jest za utrzymaniem strefy Schengen - mówił przed naradą szef polskiego MSW Mariusz Błaszczak.

2015-12-04, 14:47

Bruksela: kolejna narada UE o przywróceniu kontroli granicznych w strefie Schengen

Posłuchaj

Narada UE o przywróceniu kontroli granicznych w Schengen: IAR/Beata Płomecka/Bruksela
+
Dodaj do playlisty

Przywrócenie kontroli na niektórych granicach to propozycja Luksemburga, kierującego pracami Unii Europejskiej. Ale jeszcze kilka dni temu mówiło się o wykluczeniu ze strefy Schengen tylko Grecji, bo nie stworzyła ona centrów identyfikacji uchodźców i nie poprosiła o unijną pomoc. To miała być presja na Ateny, by przyspieszyły działania. Teraz mowa jest o kontrolach na granicach innych krajów. I tak na przykład Niemcy, Austria, Francja i Szwecja, które już wcześniej, tymczasowo opuściły szlabany graniczne, mogłyby utrzymać zaostrzone kontrole nawet przez dwa lata.

Co na to Komisja Europejska? Priorytetem Komisji jest utrzymanie Schengen, oraz pomoc Grecji i innym krajom zmagającym się z napływem uchodźców. Komisja oczekuje konkretnych postępów w tworzeniu miejsc identyfikacji migrantów do grudniowego szczytu Unii - powiedziała rzeczniczka Komisji Natasha Bertaud. Dziś żadne decyzje o przywróceniu kontroli granicznych w strefie Schengen nie zapadną, bo do tego jeszcze długa droga, ale kolejna dyskusja w tej sprawie źle wróży przyszłości strefy Schengen. Na szczycie za dwa tygodnie mają się tym zająć unijni przywódcy.

Stanowisko Polski

Polska jest za utrzymaniem strefy Schengen. Tak minister spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak mówił przed rozpoczęciem dzisiejszego spotkania szefów resortów w Brukseli. Polska uważa, że strefa Schengen jest dobrem, naszym wspólnym dobrem. W związku z tym sądzimy, że należy wzmocnić granice zewnętrzne strefy Schengen - powiedział. Pytany o to, czy nasz kraj byłby gotowy pomóc Grecji w jej problemach związanych z dużym napływem migrantów, minister odparł, że Polska jest na to przygotowana. Jesteśmy oczywiście gotowi do udzielenia pomocy - pomocy humanitarnej, a także pomocy związanej z wysłaniem funkcjonariuszy straży granicznej. Mówi się o 80 funkcjonariuszach straży granicznej - powiedział minister Błaszczak. 


Działania Grecji

REKLAMA

Rząd Aleksisa Tsiprasa zgodził się w końcu na umieszczenie wzmocnionych sił Frontexu na granicy z Macedonią. Od przyszłego tygodnia kilkuset urzędników będzie pomagać tam w rejestracji imigrantów i pobierać wszystkim odciski palców. W Grecji odbywać będą się także szybkie interwencje specjalnych oddziałów Frontexu, na co nalegała już wcześniej Bruksela. Grecki minister obrony narodowej Panos Kammenos podkreślił jednak, że nie dojdzie do wspólnych z Turcją patroli na morzu, bo mogłoby to zagrozić suwerenności jego kraju. Dodał, że Turcja także musi wywiązać się ze swoich zobowiązań i zwalczać przemyt imigrantów. Grecja nie będzie bowiem w żadnym wypadku zatapiać pontonów z uchodźcami, które wypływają z tureckiego wybrzeża.

W związku z napływem imigrantów do Europy i zamachami terrorystycznymi w Paryżu coraz głośniej w Unii Europejskiej o ograniczeniu swobodnego przepływu osób. Dr Karolina Borońska-Hryniewiecka z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych opowiedziała o decyzjach, jakie niedawno zapadły na szczycie Rady Europejskiej zwołanym przez Francję. Jak teraz będą wyglądały kontrole na granicy osób, które przyjeżdżają spoza Unii Europejskiej? A co z kontrolą wewnętrzną?

Dzień Dobry TVN/x-news
IAR/rk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej