Ekonomiści: jest tylko jedno rozwiązanie dla polskiego górnictwa. To ani łączenie z energetyką, ani eksport

Dziś 4. grudnia, a więc Barbórka. W tym roku jednak powodów do świętowania jest niewiele. W pierwszych III kwartałach tego roku, sektor miał ponad 1,674 mld złotych straty. Jak nowy rząd zamierza postawić na nogi górnictwo? O szansach na uratowanie i zrestrukturyzowanie sektora górniczego, mówili goście Pulsu Gospodarki w Polskim radiu 24.

2015-12-04, 13:41

 Ekonomiści: jest tylko jedno rozwiązanie dla polskiego górnictwa. To ani łączenie z energetyką, ani eksport
Gośćmi Pulsu Gospodarki Polskiego Radia 24 byli, od lewej: Maciej Grelowski, przewodniczący Rady Głównej Business Center Club; Magdalena Polan, ekonomistka Goldman Sachs na Polskę, Czechy i Węgry; Kamil Maliszewski, analityk Domu Maklerskiego mBanku.Foto: PR24

Posłuchaj

Puls Gospodarki cz. 1, gośćmi Polskiego Radia 24 byli: Maciej Grelowski, przewodniczący Rady Głównej Business Center Club; Magdalena Polan, ekonomistka Goldman Sachs na Polskę, Czechy i Węgry; Kamil Maliszewski, analityk Domu Maklerskiego mBanku./Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

Wiceminister energetyki, odpowiedzialny za górnictwo Grzegorz Tobiszowski, postuluje m.in. przeprowadzenie audytu w każdej z kopalń, by oszacować, z których ścian wydobycie jest opłacalne, a które należy wygasić.

Postuluje ponadto poprawę efektywności wydobycia i redukcję kosztów przez inwestycje czy zmianę systemu pracy. Mówi też o zabieganiu o nowe rynki zbytu dla polskiego węgla oraz częściowe powiązanie górnictwa z energetyką. Czy to wystarczy, aby uzdrowić branżę?

Kopalnie są problemem politycznym

Maciej Grelowski, przewodniczący Rady Głównej Business Center Club jest sceptyczny.

REKLAMA

Posłuchaj

Maciej Grelowski: dopóki kopalnie są problemem politycznym a nie ekonomicznym, nie rozwiążemy problemu ich rentowności. 0:55
+
Dodaj do playlisty

 

Jak ocenia, dopóki kopalnie będą problemem politycznym a nie ekonomicznym, sprawa ich rentowności nie zostanie rozwiązana.

Obecna ekipa ma te same lęki przed górnikami, co poprzednia

̶  Obecna ekipa rządząca będzie miała te same leki co poprzednicy, którzy poza ładnie brzmiącymi deklaracjami do ludzi Śląska, niewiele zrobili aby poddać działalność kopalni standardom rynkowym i gospodarczym – mówi ekspert.

W kopalniach tkwi dużo rezerw prostych

Jak ocenia, w kopalniach tkwi dużo rezerw prostych, które są łatwe do realizacji, ale pod warunkiem osiągnięcia porozumienia społecznego.

REKLAMA

̶  Bez tego, żaden z polityków nie zdecyduje się na działania – mówi Maciej Grelowski.

Rozwiązaniem dla górnictwa nie jest połączenie z energetyką

Magdalena Polan, ekonomistka Goldman Sachs na Polskę, Czechy i Węgry zwracała z kolei uwagę, że problemu polskich kopalni nie rozwiąże ich łączenie z sektorem energetycznym.

Posłuchaj

Magdalena Polan: łączenie kopalń z sektorem energetycznym nie rozwiąże problemów górnictwa. 0:42
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

Jak zaznacza, na pewno z punktu widzenia strategicznego, zapewniającego zapewnienie surowca do elektrowni, łączenie ma sens, ale doświadczenie pokazuje, że mieszanie firm z różnych sektorów nie buduje efektywności.

̶  Rozwiązania rynkowe sprawiają, że koszty są lepiej zarządzane – mówi ekspertka.

Jak eksportować polski węgiel, gdy wszędzie wydobywa się go znacznie taniej

Wśród gości Pulsu Gospodarki zrozumienia nie znalazł również postulat większego eksportu polskiego węgla.

̶  A to dlatego, że na świecie wydobywa się go znacznie taniej - mówił Kamil Maliszewski, analityk Domu Maklerskiego mBanku.

REKLAMA

Polski węgiel nie będzie konkurencyjny na rynku międzynarodowym

Podkreśla, że trzeba powiedzieć wprost, że polski węgiel nie będzie konkurencyjny na międzynarodowym rynku, gdyż jest wiele miejsc na świecie, gdzie ten surowiec wydobywa się kilkakrotnie taniej niż w Polsce.

Posłuchaj

Kamil Maliszewski: polski węgiel nie jest i nie będzie konkurencyjny na rynku międzynarodowym. 0:49
+
Dodaj do playlisty

 

̶  Nawet doliczając marże i koszty transportu, to będzie on zawsze tańszy od polskiego – podkreśla ekspert.

REKLAMA

Rozwiązaniem jest zbilansowanie polskich potrzeb i dostosowanie do nich wydobycia polskich kopalń

Dlatego radzi, że Polska musi obliczyć własne potrzeby energetyczne tak, by wiedzieć ile będziemy potrzebowali węgla dla energetyki konwencjonalnej za lat 10, 20, 30, i do tego dostosowywać poziom wydobycia.

̶ To naprawdę jest jedyne rozwiązanie dla polskiego górnictwa – mówi Maliszewski.

Wygaszanie ścian dobrym pomysłem, ale czy będzie zgoda na zmniejszenie zatrudnienia?

Ekspert pozytywnie ocenia pomysł na wygaszanie poszczególnych ścian. Ale jak zastrzega, to oznacza konieczność zmniejszania zatrudnienia.

̶ Pytanie jednak, czy będzie na to zgoda polityczna, zastanawia się ekspert.

REKLAMA

W polskim górnictwie zatrudnionych jest prawie 95 tys. osób.

Błażej Prośniewski, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej