Antoni Macierewicz: trwają rozmowy z ministrem obrony Francji ws. pomocy w walce Państwem Islamskim
Trwają rozmowy z ministrem obrony Francji ws. pomocy w walce z tzw. Państwem Islamskim (IS). - Będziemy wspierać Francję i na pewno nie pozwolimy, by terroryzm zwyciężył – powiedział we Wrocławiu szef MON Antoni Macierewicz.
2015-12-04, 15:28
Minister przypomniał w rozmowie z dziennikarzami, że Polska złożyła deklarację gotowości do pomocy w walce z tzw. Państwem Islamskim podczas narady ministrów obrony narodowej państw Unii Europejskiej, która odbyła się 17 listopada.
- Trwają rozmowy z ministrem obrony Francji, który sformułował swoje oczekiwania. Kiedy wszystko zostanie dopięte, poinformujemy opinię publiczną - podkreślił Macierewicz.
Dodał, że nie ma wątpliwości, iż Polska będzie wspierać wysiłki Francji w walce z tzw. Państwem Islamskim. - Będziemy solidarni, na pewno nie pozwolimy na to, by terroryzm, a zwłaszcza siły polityczne na świecie, które są źródłem terroryzmu, zwyciężyły - mówił szef MON.
Powiązany Artykuł
Zamachy we Francji
W środę po zakończeniu dwudniowego spotkania szefów dyplomacji państw NATO w Brukseli minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski poinformował, że od Polski nie oczekuje się wsparcia wojskowego w walce z IS. - Na pewno będziemy wymieniać się informacjami wywiadowczymi i politycznymi. Wszystko inne zależy od możliwości ministerstwa obrony i wiem, że minister obrony Antoni Macierewicz już takie rozmowy prowadzi - mówił wówczas Waszczykowski.
17 listopada Francja zwróciła się do państw UE o pomoc w walce z terroryzmem. Francuski minister obrony Jean-Yves Le Drian powołał się na art. 42.7 Traktatu UE, który mówi o wzajemnej pomocy w przypadku zbrojnej agresji. Aktywacja tej klauzuli to konsekwencja zamachów terrorystycznych w Paryżu, w których zginęło 130 osób a ponad 350 zostało rannych. Do zamachów przyznało się Państwo Islamskie, twierdząc, że był to odwet za francuskie naloty na jego pozycje.
REKLAMA
"Gotowość do rozmów o pomocy"
Powiązany Artykuł
Państwo Islamskie
- Polska w pełni respektuje i aprobuje to stanowisko Francji. Wyraziłem naszą gotowość do natychmiastowych, pełnych i nieograniczonych rozmów na temat realizacji wymogów tego artykułu, podkreślając, że źródła terroryzmu, który tak straszliwie uderzył Francję, wielokrotnie także doświadczały Polskę - powiedział wówczas Macierewicz dziennikarzom.
TVN24/x-news
O radykałach z Państwa Islamskiego zrobiło się głośno przy okazji toczącej się od 2011 roku wojny domowej w Syrii. Bojownicy zaangażowali się w konflikt. Zaczęli zajmować kolejne tereny w Syrii, a także w Iraku. Pod koniec czerwca 2014 roku proklamowali na zajętych terytoriach kalifat.
Działalność islamistów nie ogranicza się jedynie do Bliskiego Wschodu. IS wzięło na siebie odpowiedzialność za serię zamachów przeprowadzonych 13 listopada w stolicy Francji Paryżu, w wyniku których życie straciło 130 osób a ponad 350 zostało rannych.
Wcześniej dżihadyści poinformowali, że to oni doprowadzili do katastrofy rosyjskiego Airbusa A321. Maszyna spadła na pustynny półwysep Synaj 31 października. Na pokładzie znajdowały się 224 osoby - głównie turyści, którzy wracali z egipskiego kurortu Szarm el-Szejk do Petersburga.
PAP, bk
REKLAMA
REKLAMA