Już wszystkie zaległe składki można płacić na raty. Albo złożyć wniosek o odroczenie terminu płatności

Przedsiębiorca, który spodziewa się, że może mieć problemy z zapłaceniem bieżących składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, może wystąpić z wnioskiem o odroczenie terminu płatności.

2015-12-09, 15:21

Już wszystkie zaległe składki można płacić na raty. Albo złożyć wniosek o odroczenie terminu płatności
Z wnioskiem o takie odroczenie płatności można występować tak naprawdę z miesiąca na miesiąc. Foto: Pixabay.com

Posłuchaj

Lepiej jest wystąpić z wnioskiem o odroczenie terminu płatności niż czekać, aż Zakład sam się upomni o te niezapłacone należności. Ponieważ wtedy mówimy już o postępowaniu egzekucyjnym ‒ przypomina Marcin Kamionek z Departamentu Realizacji Dochodów w centrali ZUS. (Elżbieta Szczerbak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Sejm uchwalił 9 kwietnia 2015 r. ustawę, która umożliwia odroczenie terminu płatności oraz rozłożenie na raty całej zaległości z tytułu składek, w tym również należności finansowanych przez ubezpieczonych. Przepisy weszły w życie z dniem 1 grudnia 2015 r.

Natomiast do 1 grudnia  Zakład Ubezpieczeń Społecznych też mógł na wniosek zobowiązanego wyrazić zgodę na odroczenie terminu płatności składek lub rozłożenie spłaty należności z tytułu składek na raty. Ale powyższe ulgi mogły dotyczyć jedynie należności finansowanych przez płatnika składek.

Dlaczego warto wystąpić o odroczenie terminu płatności składek?

 ‒ Jeżeli przedsiębiorca spodziewa się problemów z opłacaniem bieżących składek, to oczywiście lepiej jest wystąpić z wnioskiem o odroczenie terminu płatności niż czekać, aż Zakład sam się upomni o te niezapłacone należności. Ponieważ wtedy mówimy już o postępowaniu egzekucyjnym, które wiąże się po pierwsze z zapłaceniem należności wraz z odsetkami, a po drugie z pewnymi kosztami egzekucyjnymi, więc zawsze lepiej zapobiegać ‒ przypomina Marcin Kamionek z Departamentu Realizacji Dochodów w centrali ZUS.

Kiedy można złożyć wniosek o odroczenie płatności?

Z wnioskiem o takie odroczenie płatności można występować tak naprawdę z miesiąca na miesiąc, jednak może ono dotyczyć jedynie przyszłych należności.

‒ Przedsiębiorca, który złoży wniosek o odroczenie płatności i otrzyma zgodę na odroczenie tego terminu, będzie musiał podpisać umowę o odroczeniu terminu płatności składek. Zostanie tam określone, jaka składka jest rozłożona i na jaki okres. Jeśli np. do 10 grudnia jest termin na opłacenie składki za listopad, to w tej chwili możemy złożyć wniosek o odroczenie składki listopadowej. Jeżeli przewidujemy jakieś dłuższe problemy, to możemy złożyć za kilka miesięcy łącznie. Tylko trzeba pamiętać, że przedsiębiorca dostanie wtedy nie jedną umowę za ten cały okres, tylko otrzyma tych umów tyle, ile miesięcy obejmuje wniosek. Więc jeżeli taki wniosek będzie dotyczył składek od stycznia przyszłego roku do marca przyszłego roku, to będzie musiał podpisać trzy osobne umowy ‒ dodaje ekspert z ZUS.

REKLAMA

Jakie zaległe składki można płacić w ratach?

Jeśli zaległości już się pojawiły, np. wskutek przejściowych kłopotów w firmie. I przedsiębiorca przez jakiś czas nie płacił składek na ubezpieczenie społeczne. Natomiast teraz chciałby to jakoś rozłożyć na raty, żeby wyjść na prostą. Czy można całą należność rozłożyć na raty?
 ‒ Tak, od 1 grudnia 2015 roku istnieje taka możliwość, że wszystkie należności mogą zostać rozłożone na raty. Dotychczas dużym ograniczeniem, dużą przeszkodą dla przedsiębiorców było to, że nie wszystkie należności można było rozłożyć na raty. Wręcz był obowiązek opłacenia tych należności, które nie mogły być rozłożone, opłacenia ich przed podpisaniem umowy. Od 1 grudnia ten warunek automatycznie zniknął, ponieważ weszła w życie nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych ‒ tłumaczy Marcin Kamionek z centrali ZUS.

Jakie korzyści zapewnia spłata w ratach?

Istotną zaletą rozłożenia zadłużenia na raty jest m.in. możliwość otrzymania przez przedsiębiorcę zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek. Dokument ten jest niezbędny  w sytuacji, gdy np. przedsiębiorca startuje w przetargach lub ubiega się o kredyt.

Spłata należności w systemie ratalnym jest też jedną z najskuteczniejszych form odzyskiwania należności z tytułu składek. Zawarcie układu ratalnego pozwala płatnikowi na dalsze prowadzenie działalności gospodarczej, a także przynosi inne korzyści takie jak np. zawieszenie wszelkich działań egzekucyjnych podejmowanych przez ZUS.


Elżbieta Szczerbak, mb

Podstawa prawna:

REKLAMA

Ustawa z 9 kwietnia 2015 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2015 r., poz. 689).

firmaprzedsiębiorcaAudycja powstała przy współpracy z Zakładem Ubezpieczeń

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej