Laureat tegorocznej Nagrody Sacharowa rozpoczął w więzieniu strajk głodowy

Raif Badawi prowadzi od wtorku strajk głodowy - poinformowała w nocy z czwartku na piątek na Twitterze jego żona, Ensaf Haidar, która mieszka wraz z dziećmi w Kanadzie, gdzie uzyskała azyl.

2015-12-11, 07:42

Laureat tegorocznej Nagrody Sacharowa rozpoczął w więzieniu strajk głodowy
Raif Badawi - laureat Nagrody Sacharowa. Foto: Ensaf Haidar/PEN International/Wikimedia Commons/CC

Posłuchaj

Saudyjski bloger laureatem tegorocznej Nagrody Sacharowa. Relacja Andrzeja Gebera ze Strasburga (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Obecnie 31-letni Raif Badawi, saudyjski bloger i obrońca praw człowieka, został aresztowany w 2012 roku.

Mężczyzna został oskarżony o apostazję za stworzenie portalu "Wolni saudyjscy liberałowie" (Free Saudi Liberals) - internetowego forum wymiany opinii na tematy związane z religią i polityką, gdzie m.in. krytykował strażników moralności.

Sąd w Dżuddzie skazał go w maju 2014 roku na 10 lat więzienia, tysiąc batów i grzywnę w wysokości ponad 260 tys. dolarów.

W styczniu 2015 roku Badawi otrzymał pierwszą serię 50 batów przed meczetem al‑Jafali w Dżuddzie. Odniósł w jej wyniku tak poważne rany, że lekarze stwierdzili, że nie przetrwa kolejnej serii.

Jego sprawa wywołała protesty na całym świecie, organizacje praw człowieka i rządy państw zachodnich apelowały do Rijadu o odstąpienie od surowej kary, a Stany Zjednoczone wzywały do rewizji procesu.

Saudyjskie władze wyraziły "zaskoczenie i konsternację" z powodu krytyki, a ministerstwo spraw zagranicznych oświadczyło, że odrzuca wszelkie próby ingerowania w wewnętrzne sprawy kraju.

"Jest to człowiek świecący przykładem"

Pod koniec października Raif Badawi został laureatem przyznawanej przez Parlament Europejski (PE) Nagrody Sacharowa.

REKLAMA

Przewodniczący PE Martin Schulz podkreślił, że bloger wykazał się wielką odwagą w walce o wolność wyrażania myśli. - Jest to człowiek świecący przykładem, który został poddany jednej z najstraszniejszych kar. Taką karę można jedynie zakwalifikować jako brutalne tortury - oświadczył.

Schulz zaapelował do saudyjskiego monarchy o natychmiastowe ułaskawienie i zwolnienie Badawiego, by mógł on osobiście odebrać nagrodę. Apel nie przyniósł żadnego rezultatu.

Nagroda im. Sacharowa na rzecz Wolności Myśli przyznawana jest każdego roku wybitnym osobom lub organizacjom wyróżniającym się w walce o wolność myśli, prawa człowieka oraz sprzeciwiające się prześladowaniom i nietolerancji. Nagrodzie towarzyszy czek na 50 tys. euro.

PAP, IAR, kk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej