Do 30 grudnia ARiMR przyjmuje wnioski od przetwórców rolno-spożywczych

W całym budżecie PROW 2014-2020 przewidziano na pomoc dla przetwórców z sektora rolno-spożywczego prawie 700 mln euro.

2015-12-14, 15:45

Do 30 grudnia ARiMR przyjmuje wnioski od przetwórców rolno-spożywczych
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Pixabay

Posłuchaj

Karolina Mirowska z ARiMR o warunkach pomocy w sektorze rolno-spożywczym/ Program 1 PR/ Elżbieta Szczerbak, Naczelna Redakcja Gospodarcza PR SA
+
Dodaj do playlisty


Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwaod 1 grudnia przyjmuje wnioski o przyznanie pomocy na inwestycje w przetwórstwo rolno-spożywcze. Pomoc adresowana jest do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw.

Jaką pomoc mogą otrzymać przedsiębiorcy?

Do wykorzystania w pierwszym rozdaniu środków w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi i ich rozwój” jest kwota prawie 104 milionów euro – mówi Karolina Mirowska, dyrektor Departamentu Oceny Projektów Inwestycyjnych w ARiMR. - Wsparcie będzie miało formę refundacji poniesionych kosztów inwestycji. Maksymalny poziom wsparcia wynosi 50 procent, a wysokość wsparcia finansowego w całym okresie realizacji PROW 2014-2020 jest uzależniona od tego kim jest beneficjent. Gdy jest nim przedsiębiorstwo zajmujące się przetwarzaniem i wprowadzeniem do obrotu produktów rolnych, wysokość wsparcia wyniesie do 3 mln złotych. Jeśli o wsparcie ubiega się przedsiębiorstwo, które jest związkiem grup producentów rolnych lub zrzeszeniem organizacji producentów, wówczas można liczyć na maksymalne dofinansowanie w wysokości 15 mln zł.

Przeznaczenie środków
Uzyskane środki będzie można przeznaczyć m.in. na zakup maszyn lub urządzeń do przetwarzania, magazynowania lub przygotowania produktów do sprzedaży. Natomiast koszty budowy, modernizacji budynków produkcyjnych lub magazynowych, kwalifikowane będą w dużo mniejszym niż dotąd zakresie, tzn. wyłącznie w powiązaniu z częścią technologiczną operacji.

Należy prawidłowo złożyć wniosek!
- Wnioski o przyznanie wsparcia wraz z wymaganymi załącznikami należy złożyć w oddziale regionalnym ARiMR, właściwym ze względu na miejsce realizacji operacji.
- Ważne jest, aby wniosek o przyznanie pomocy został wypełniony zgodnie z instrukcją. Należy zwrócić szczególną uwagę na wszystkie wymagane pozycje i załączniki, których nieuzupełnienie lub niedołączenie do wniosku będzie skutkowało nieprzyznaniem pomocy.
- Ważne jest także, że wniosek nie może być zmieniany przez wnioskodawcę w zakresie planu finansowego lub zestawienia rzeczowo-finansowego operacji.

Złożone wnioski zostaną poddane ocenie punktowej
Ocena punktowa będzie decydowała o kolejności przyznania pomocy. Punkty będzie można otrzymać m.in. za przynależność do grup czy organizacji producentów, a także za to, czy działalność prowadzona jest w formie spółdzielni. Punkty przyznawane też będą za realizację innowacyjnych projektów, inwestycji związanych z ochroną środowiska naturalnego lub przeciwdziałania zmianom klimatu. Również za uczestnictwo w unijnych lub krajowych systemach jakości czy przetwarzanie produktów pochodzących bezpośrednio od producentów ekologicznych.
Na dodatkowe punkty mogą liczyć przedsiębiorcy, którzy prowadzić będą działalność na terenach objętych bezrobociem.
Minimalna liczba punktów, które trzeba uzyskać, żeby w ogóle zakwalifikować się do otrzymania pomocy, wynosi:
- w przypadku rolników - 5 punktów,
- w przypadku zakładów przetwórczych - 6,5 punkta.

***

Przygotowała: Elżbieta Szczerbak

Gość: Karolina Mirowska z ARiMR

Data emisji: 14.12.2015

REKLAMA

Godzina emisji: 12:55

ut

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej