Spór o TK: Posłowie zajmą się kolejną nowelą ustawy o Trybunale Konstytucyjnym

Pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym autorstwa PiS odbędzie się w czwartek na sali plenarnej - zdecydowały Prezydium Sejmu i Konwent Seniorów. Opozycja uważa, że nowe prawo sparaliżuje prace TK.

2015-12-16, 11:19

Spór o TK: Posłowie zajmą się kolejną nowelą ustawy o Trybunale Konstytucyjnym
PiS próbuje przeforsować w Sejmie kolejną nowelizację ustawy o TK. Foto: PAP/Rafał Guz

Posłuchaj

Ryszard Terlecki (PiS): o projekcie nowelizacji ustawy o TK /IAR/
+
Dodaj do playlisty

Za wprowadzeniem projektu do obrad głosowało 231 posłów, 208 było przeciw, a 4 wstrzymało się od głosowania. Posłowie odrzucili wniosek o wprowadzenie do porządku obrad projektu nowelizacji ustawy, którą przygotował klub Kukiz'15.

Jak powiedział dziennikarzom szef klubu PiS Ryszard Terlecki zmiany w ustawie o TK mogą być przyjęte jeszcze przed Bożym Narodzeniem.

Na stronie Sejmu pojawił się we wtorek wieczorem projekt zmiany ustawy o TK wniesiony przez PiS. Oto najważniejsze propozycje nowelizacji:

- Trybunał Konstytucyjny ma orzekać w pełnym składzie - co najmniej 13 na 15 sędziów. Do tej pory pełny skład stanowiło co najmniej dziewięciu sędziów.

- orzeczenia mają zapadać większością 2/3 głosów , a nie jak dotychczas zwykłą większością.

REKLAMA

- ślubowanie od nowo wybranych sędziów TK odbierałby marszałek Sejmu, a nie jak obecnie prezydent.

- sędziowie nie będą mogli mieć dodatkowej pracy, innej niż na uniwersytecie.

- by zgłosić kandydata na prezesa lub wiceprezesa TK, trzeba będzie poparcia co najmniej trzech sędziów (obecnie szefa składu i sędziego sprawozdawcę, wyznacza prezes TK zgodnie z alfabetyczną listą sędziów a tylko w uzasadnionych przypadkach np. "ze względu na przedmiot rozpoznawanej sprawy" prezes może odstąpić od opisanej zasady).

- nowela przewiduje usunięcie z ustawy o TK przepisów stanowiących, że w skład Trybunału wchodzi 15 sędziów i że ponowny wybór do Trybunału jest niedopuszczalny.

REKLAMA

- zaproponowano także usunięcie przepisu, zgodnie z którym sędzia TK w sprawowaniu swojego urzędu jest niezawisły i podlega tylko konstytucji.

- projekt otwiera też drogę do przeniesienia Trybunału poza Warszawę, bowiem przewiduje wykreślenie przepisu stanowiącego, że jego siedziba znajduje się w stolicy. Nie sprecyzowano jednak, gdzie siedziba Trybunału miałaby się znaleźć.

Powiązany Artykuł

Trybunał Konstytucyjny free 1200.JPG

Także w czwartek ma się odbyć pierwsze czytanie projektu zmian w ustawie o służbie cywilnej, który zakłada: zniesienie Rady Służby Cywilnej, możliwość powołania na szefa służby cywilnej osoby, która nie jest urzędnikiem SC, obsadzanie wyższych stanowisk w służbie cywilnej, np. dyrektora generalnego urzędu, w drodze powołania.

REKLAMA

Platforma Obywatelska: nowela ustawy o TK marginalizuje prace Trybunału

To kolejny zamach na Trybunał - przekonywali posłowie PO: Borys Budka i Krzysztof Brejza. Ich zdaniem, niektóre propozycje PiS mogą być niezgodne z konstytucją. To wszystko ma na celu sparaliżowanie tego organu - podkreślił Budka. - Trybunał jest organem, który chroni podstawowe prawa obywateli. Paraliż, do którego zmierza PiS, ma doprowadzić do tego, żeby w najbliższym czasie, nie było już żadnego organu, który mógłby zgodnie z konstytucją, skontrolować zapędy większości parlamentarnej - przekonywał poseł PO. Nigdy nie będzie zgody Platformy na demontaż fundamentów konstytucji - oświadczył Budka. Przekonywał, że podwyższenie progu podejmowania rozstrzygnięć większością 2/3 głosów, jest niezgodne z konstytucją. Konstytucja mówi, że orzeczenia Trybunału zapadają większością głosów - podkreślił.

Według posła Brejzy, propozycje PiS spowodują "sparaliżowanie Trybunału, ograniczenie dostępności do tej instytucji oraz przepalenie ostatniego bezpiecznika, który pozostaje w demokratycznym państwie prawa". Ustawa jest skandaliczna, obniża rangę Trybunału, bo ślubowanie będzie składane nie wobec prezydenta, a wobec marszałka Sejmu, może też naruszać zasadę niedziałania prawa wstecz - ocenił Brejza. Jak dodał, PiS chce "zablokować i zmarginalizować TK".

TVN24/x-news

Nowoczesna: zatrzymajmy ten polityczny express

REKLAMA

Posłanka Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz zaapelowała do sejmowej większości o normalną pracę, umożliwiającą wymianę poglądów i poszukiwanie najlepszych rozwiązań. - Zatrzymajmy ten polityczny express bo wylądujemy nad przepaścią - powiedziała posłanka. Jej zdaniem nowelizacja zawiera szereg zapisów, które nie mają na celu systemowego rozwiązania pata, tylko rozwiązania incydentalne, których celem jest sparaliżowanie działań Trybunału Konstytucyjnego. Taki skutek będzie miało zdaniem posłanki Gasiuk-Pihowicz wprowadzenie zasady orzekania Trybunału Konstytucyjnego w pełnym składzie. Spowoduje to według niej, że Trybunał jedną sprawę będzie rozpatrywał około 60 miesięcy, co oznacza ograniczenie prawa do sądu oraz dłuższe funkcjonowanie w systemie prawnym ustaw potencjalnie niekonstytucyjnych.

Powiązany Artykuł

marek sawicki 1200.jpg

Paweł Kukiz: mamy własne propozycje

Paweł Kukiz (Ruch Kukiz'15) uważa, że zaproponowane przez jego klub zmiany w konstytucji, dotyczące TK, dają szanse na zakończenie sporu wokół Trybunału. Jak jednak dodaje, pozostałe partie nie chcą rozmawiać o tych pomysłach, ponieważ są zainteresowane przeciąganiem kryzysu.

- Należy zreformować instytucję Trybunału Konstytucyjnego, doprowadzić do tego, żeby jak najszybciej zakończyć ten spór. Nasze propozycje dawały ku temu szanse, ale żadna partia polityczna nie jest tym zainteresowana. Partie polityczne zainteresowane są przeciąganiem takich spraw w nieskończoność, szarpaniną. Polska przypomina kawałek sukna, kto urwie dla siebie jak najwięcej" - powiedział Kukiz w Sejmie. Kukiz'15 zaproponował wybór sędziów TK kwalifikowaną większością 2/3 głosów, zwiększenie składu TK z 15 do 18 członków oraz badanie zgodności ustawy o TK z konstytucją przez Sąd Najwyższy. Kukiz we wtorek zaproponował szefom klubów parlamentarnych spotkanie w czwartek, na którym miałaby się odbyć dyskusja nad tymi propozycjami.
Kukiz poinformował, że spotkanie się nie odbędzie, ponieważ pozostałe partie nie są zainteresowane spotkaniem i rozmowami o propozycjach klubu Kukiz'15.

REKLAMA

Kukiz powiedział, że nie zna propozycji Prawa i Sprawiedliwości. - Jestem od rana w Sejmie, we wtorek wieczorem nie byłem w stanie zapoznać się z projektem ustawy. W nocy to ja sypiam - oświadczył. 

IAR/PAP/rk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej