Fed podwyższył stopy procentowe. Jak odczują to Polacy?

2015-12-17, 09:07

Fed podwyższył stopy procentowe. Jak odczują to Polacy?
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Glow Images/East News

Amerykański System Rezerwy Federalnej, tak jak przewidywali ekonomiści, podwyższył stopy procentowe o 25 punktów bazowych. Jednak nikt nie spodziewał się, że rynek zareaguje na to tak dobrze. A to ważne nawet dla nas – Polaków.

Posłuchaj

O tym jak decyzja Fed wpłynie na finanse Polaków w Po pierwsze ekonomia radiowej Jedynki (Kamil Piechowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Stany Zjednoczone to największa gospodarka świata. Decyzja o podwyższeniu stóp procentowych jest dowodem na to, że radzi sobie ona coraz lepiej – Lepsza sytuacja pozwalająca na wyższe stopy procentowe wskazuje nam, że perspektywy dla gospodarek na świecie również się polepszają – komentuje Michał Stajniak z X Trade Brokers. Poza tym to pierwsza zmiana stóp od 9 lat. Niektórzy nazywają to symbolicznym pożegnaniem USA z kryzysem.

Stabilizacja i zaskoczenie

Podwyższenie stóp procentowych mogło oznaczać wzrost wartości dolara. Dla niektórych mogła to być niekorzystna sytuacja. Na przykład dla osób z kredytem. Stracić mogli także polscy kredytobiorcy – Jak na razie absolutnie nie ma się czym martwić. Dolar amerykański zaczął osłabiać się w stosunku do złotego i jest to reakcja raczej niespodziewana. Ale stało się tak dlatego, że amerykańska Rezerwa Federalna i jej prezes Janet Yellen bardzo starają się o to, aby ta komunikacja z rynkami przebiegała w sposób ostrożny i dlatego nastroje na rynkach są ciągle dobre. To widać po rosnących indeksach, a dobre nastroje przekładają się na pozytywną sytuację na walutach z rynków wschodzących, takich jak złoty – uspokaja Kamil Maliszewski, analityk domu maklerskiego mBanku.

Wrażenie mogła jednak zrobić konferencja zwołana po ogłoszeniu obniżenia stóp procentowych, a właściwie to co zostało na niej powiedziane – Chodzi przede wszystkim o oczekiwania dotyczące przyszłych poziomów stóp procentowych w USA, które nie zostały zmienione, a to wskazywało by, że w przyszłym roku zobaczymy 4 podwyżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych, a jest to zdecydowanie więcej niż obecnie wycenia rynek. Jeżeli ta ścieżka zacieśniania polityki monetarnej okazałaby się faktycznie tak stroma, to wpłynęło by to na pewno na bardziej gwałtowne umocnienie amerykańskiego dolara niż widzimy obecnie – dodaje Kamil Maliszewski z mBanku.

Jak to poczujemy

Decyzja FEDu jest ważna nie tylko dla osób z kredytami. To co dzieje się w Stanach Zjednoczonych może rzutować na wiele rynków. Między innymi na rynek surowców, w tym ropy – Wskazanie na silniejszą gospodarkę, czyli ta niższa podwyżka stóp procentowych, wskazuje nam na siłę gospodarki wobec czego popyt na surowce powinien być większy, więc te ceny mogłyby w najbliższych miesiącach nieco odreagować – mówi Michał Stajniak z X Trade Brokers.

REKLAMA

Na umocnieniu się dolara mogli by stracić importerzy rozliczający się w dolarach. Gdyby ta waluta była droższa musieli by zapłacić za nią więcej złotówek – Jeżeli chodzi o wymianę handlową ze Stanami Zjednoczonymi to kurs dolara nie powinien na nią wpływać w większym stopniu. Importerzy mają dużo narzędzi aby zabezpieczyć się przed ryzykiem kursowym. Te wahania w ostatnich miesiącach wcale nie są już tak duże, a umocnienie dolara było rozłożone na bardzo długi okres. Teraz te wzrosty nie będą już tak gwałtowne – dodaje Kamil Maliszewski z domu maklerskiego mBanku.

Spać spokojnie mogą także inwestorzy. Wzrosty, które widzieliśmy na giełdzie papierów wartościowych jeszcze przed decyzją FEDu mają szansę być kontynuowane.

FED podnosi stopy procentowe. Po raz pierwszy od 2006 roku. "Gospodarka USA umacnia się"

CNN Newsource/x-news

REKLAMA

Kamil Piechowski, abo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej