Klauni, czyli o rodzinie
W audycji „W poniedziałek u Rigamonti” gościły reżyserka Justyna Sobczyk i aktorka Barbara Lityńska. Tematem rozmowy był niecodzienny spektakl Teatru 21 o tytule „Klauni, czyli o rodzinie”, a także związane z nim rozważania o postawach społecznych względem osób z zespołem Downa.
2015-12-21, 21:15
Posłuchaj
17 grudnia w Instytucie Teatralnym w Warszawie odbyła się premiera spektaklu „Klauni, czyli o rodzinie” Teatru 21. Niecodzienny jest skład zespołu Teatru 21, który współtworzą osoby z zespołem Downa i autyzmem.
– Często doświadczam tego, że jeśli ludzie słyszą, że aktorzy mają zespół Downa, to strasznie nisko opuszczają poprzeczkę. Mamy mocny stereotyp osoby z niepełnosprawnością i nie mamy relacji z tymi ludźmi, a jeśli już się rozwinęła, to na obszarze współczucia i litości. W teatrze kompletnie tego nie oczekujemy. Nasz teatr to wyzwanie, także dla widzów – mówiła w Polskim Radiu 24 Justyna Sobczyk, założycielka Teatru 21.
– Ludzie z zespołem Downa są otwarci na świat, ale trzeba im w tym pomóc. Trzeba ich nauczyć wyjścia do społeczeństwa – dodała Barbara Lityńska.
Teatr 21 został założony w roku 2005 w trakcie warsztatów w Zespole Społecznych Szkół Specjalnych „Dać Szansę” w Warszawie. Nazwa pochodzi od dwudziestego pierwszego chromosomu, którego zmiany są źródłem zespołu wad wrodzonych znanych pod nazwą „zespół Downa”. Justyna Sobczyk, reżyserka i pedagożka teatralna, wraz z grupą uczestników postanowiła na bazie zdobytych wspólnie doświadczeń powołać profesjonalną grupę teatralną.
REKLAMA
Gospodarzem audycji była Magdalena Rigamonti.
Polskie Radio 24/gm
REKLAMA
REKLAMA