PO składa wniosek o zabezpieczenie postępowania ws. ustawy o Trybunale

Opozycja chce, żeby znowelizowana ustawa nie weszła w życie, dopóki Trybunał Konstytucyjny nie wyda orzeczenia w jej sprawie.

2015-12-23, 12:13

PO składa wniosek o zabezpieczenie postępowania ws. ustawy o Trybunale
Trybunał Konstytucyjny. Foto: PAP/Jacek Turczyk

Posłuchaj

Arkadiusz Myrcha o tym, co zawiera wniosek PO (IAR)
+
Dodaj do playlisty

- Klub PO złożył w Kancelarii Trybunału Konstytucyjnego wniosek o udzielnie zabezpieczenia w związku z procedowaną obecnie nowelizacją ustawy o TK. Wniosek ten zawiera wezwanie prezesa Rady Ministrów do powstrzymania się od publikacji ewentualnie przyjętej przez Senat nowelizacji ustawy o TK, a także orzeczenie, że ustawa nie wchodzi w życie do czasu wydania przez TK orzeczenia o stwierdzeniu niezgodności tej ustawy z konstytucją - powiedział poseł PO Arkadiusz Myrcha.

Powiązany Artykuł

trybunał 1200 free.jpg
Najważniejsze zmiany w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym

Jak dodał, na podstawie art. 74 ustawy o TK, do postępowań przed TK mają zastosowanie przepisy Kodeksu postępowania cywilnego. - Te przepisy wprost przewidują możliwość złożenia wniosku o zabezpieczenie. My z tej możliwości prawnej korzystamy. Liczymy, że Trybunał rozpatrzy ten wniosek w możliwie niezwłocznym terminie - podkreślił poseł PO.

Sejm uchwalił we wtorek wieczorem nowelizację ustawy o Trybunale Konstytucyjnym autorstwa PiS. TK co do zasady będzie orzekał w pełnym składzie, czyli co najmniej 13 sędziów. Orzeczenia w tym składzie będą zapadać większością 2/3 głosów. Wcześniej Sejm nie zgodził się na wniosek PO i Nowoczesnej o odrzucenie projektu. Odrzucono poprawki złożone przez opozycję.

W środę nowelę omawiają senackie komisje, a potem zapewne cała Izba - PiS zapowiadało jej uchwalenie jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia.

Najważniejsze zmiany w ustawie o TK:

- TK co do zasady będzie orzekać w pełnym składzie, liczącym co najmniej 13 na 15 sędziów (dziś jest to co najmniej 9). W składzie 7 sędziów będą zaś badane skargi konstytucyjne, pytania prawne sądów oraz sprawy zgodności ustaw z umowami międzynarodowymi, których ratyfikacja wymagała zgody ustawy.

REKLAMA

- Orzeczenia pełnego składu mają zapadać większością 2/3 głosów, a nie - jak dziś - zwykłą.

- Zgromadzenie Ogólne TK nie będzie już stwierdzać wygaśnięcia mandatu sędziego, lecz przygotowywać dla Sejmu wniosek o jego złożenie "w szczególnie rażących przypadkach"

- Postępowanie dyscyplinarne wobec sędziego TK można będzie wszczynać także na wniosek prezydenta lub ministra sprawiedliwości (dziś nie mają takiego prawa).

- Terminy rozpatrywania wniosków wyznaczane będą w TK według kolejności wpływania

- W postępowaniu wszczętym, a niezakończonym przed wejściem w życie noweli, rozprawa nie może odbyć się wcześniej niż po 45 dniach od doręczenia uczestnikom zawiadomienia o jej terminie, a w sprawie, w której orzeka pełny skład - po 3 miesiącach.

- Co do zasady rozprawa w TK nie mogłaby się odbyć wcześniej niż po 3 miesiącach od doręczenia uczestnikom postępowania zawiadomienia o jej terminie, a w pełnym składzie - po 6 miesiącach. Prezes TK mógłby skrócić te terminy o połowę m.in. w przypadku skargi czy pytania prawnego odnoszących się do bezpośredniego naruszenia wolności, praw i obowiązków człowieka i obywatela.

- W ustawie pozostawiono zapis, że siedzibą TK jest Warszawa.

REKLAMA

IAR/PAP, to

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej