Rzecznik prezydenta: Andrzej Duda podejmie decyzję ws. noweli ustawy o TK w konstytucyjnym terminie

- Przyjęta przez parlament nowelizacja ustawy o Trybunale Konstytucyjnym wpłynęła w czwartek do Kancelarii Prezydenta RP - powiedział Marek Magierowski.

2015-12-25, 00:10

Rzecznik prezydenta: Andrzej Duda podejmie decyzję ws. noweli ustawy o TK w konstytucyjnym terminie
Z apelem w sprawie nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym do prezydenta wystąpił m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich. Foto: PAP/Radek Pietruszka

Posłuchaj

Rzecznik prezydenta Marek Magierowski o decyzji Andrzeja Dudy dotyczącej nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Rzecznik prezydenta zaznaczył, że Andrzej Duda podejmie decyzję w sprawie noweli ustawy o TK w konstytucyjnym terminie. Prezydent ma na to 21 dni.

Wcześniej Magierowski stwierdził, że jak tylko ustawa wpłynie do kancelarii prezydenta, Duda "natychmiast się z nią zapozna, przeczyta, przeanalizuje i podejmie decyzję w stosownej chwili". - Pan prezydent zwraca też uwagę na wszystkie głosy krytyczne przed każdą decyzją - dodał.

Nowelizacja ustawy o Trybunale Konstytucyjnym została uchwalona, po burzliwych obradach, przez Sejm we wtorek.

Czytaj więcej:
Trybunał Konstytucyjny PAP 1200.jpg
Spór wokół TK

Przeciwko zmianom protestowała opozycja. Platforma Obywatelska zapowiedziała zaskarżenie noweli do Trybunału Konstytucyjnego. W środę złożyła do Trybunału wniosek o tzw. zabezpieczenie - tak, by nowelizacja nie weszła w życie, dopóki TK nie wyda orzeczenia w sprawie. Nowoczesna zaapelowała do prezydenta Andrzeja Dudy o prewencyjną kontrolę noweli.

W nocy z środy na czwartek nowelizację, bez poprawek, przyjął Senat.

Debata w Senacie nad tą ustawą trwała ponad dziewięć godzin i zakończyła się o godz. 3.20. Do głosowań przystąpiono kilkanaście minut później. Za nowelizacją głosowało 58 senatorów, przeciw było 28, zaś jedna osoba wstrzymała się od głosu. Wcześniej poparcia Senatu nie uzyskał wniosek mniejszości senackich komisji o odrzucenie tej nowelizacji. Poparło go 28 senatorów, przeciw było 59.

- Ustawa jest naprawdę dobra, wzmacnia Trybunał Konstytucyjny i absolutnie nie zgadzam się z tymi opiniami, które mówią o tym, że to jest paraliż. Nie, to jest uporządkowanie TK - powiedział marszałek Senatu Stanisław Karczewski (PiS). Według senatorów PO celem nowelizacji jest chęć forsowania przez PiS ustaw niezgodnych z konstytucją.



x-news.pl, Senat

Co się zmieni?

Nowelizacja stanowi m.in., że Trybunał Konstytucyjny co do zasady ma orzekać w pełnym składzie, liczącym co najmniej 13 na 15 sędziów (dziś pełny skład to co najmniej dziewięciu sędziów). W składzie siedmiu sędziów będą zaś badane m.in. skargi konstytucyjne i pytania prawne sądów.

Orzeczenia pełnego składu będą zapadać większością 2/3 głosów, a nie - jak dziś - zwykłą. Ponadto, terminy rozpatrywania wniosków wyznaczane będą w Trybunale Konstytucyjnym według kolejności wpływu.

Rozprawa w Trybunale nie mogłaby się odbyć wcześniej niż po trzech miesiącach od doręczenia uczestnikom postępowania zawiadomienia o jej terminie, a w pełnym składzie - po sześciu miesiącach. Prezes TK mógłby skrócić te terminy o połowę m.in. w przypadku skargi czy pytania prawnego odnoszących się do bezpośredniego naruszenia wolności, praw i obowiązków człowieka i obywatela.

W postępowaniu wszczętym, a niezakończonym przed wejściem w życie noweli, rozprawa nie mogłaby odbyć się wcześniej niż po 45 dniach od doręczenia uczestnikom zawiadomienia o jej terminie, a w sprawie, w której orzeka pełny skład - po trzech miesiącach.

Ponadto przyjęto, że Zgromadzenie Ogólne TK nie będzie już stwierdzać wygaśnięcia mandatu sędziego (jak dziś), lecz przygotowywać dla Sejmu wniosek o jego złożenie "w szczególnie rażących przypadkach", a postępowanie dyscyplinarne wobec sędziego Trybunału Konstytucyjnego można będzie wszczynać także na wniosek prezydenta lub ministra sprawiedliwości (dziś nie mają takiego prawa).

Nowi sędziowie Trybunału Konstytucyjnego ślubowanie będą składać - jak dziś - przed prezydentem.

Z ustawy wykreślono rozdział pt. "Postępowanie w sprawie stwierdzenia przeszkody w sprawowaniu urzędu przez prezydenta RP". Inna zmiana przewiduje, że z art. 1 ustawy o Trybunale, który teraz brzmi: "TK (...) jest organem władzy sądowniczej powołanym w celu wykonywania kompetencji określonych w konstytucji i ustawach" wykreślone miałyby być słowa: "i ustawach".

Apele do prezydenta

W środę w przyjętym stanowisku prezydium Krajowej Rady Sądownictwa zaapelowało do prezydenta o rozważenie wystąpienia do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności z konstytucją tej nowelizacji jeszcze przed jej podpisaniem.

REKLAMA

Pod koniec ubiegłego tygodnia KRS negatywnie zaopiniowała projekt ustawy o Trybunale autorstwa Prawa i Sprawiedliwość. Główny zarzut dotyczył wprowadzenia zasady orzekania w pełnym składzie sędziowskim, które według sędziów Rady może spowodować przewlekłość w postępowaniach przed TK.



x-news.pl, TVN24

Do Andrzeja Dudy napisał w czwartek Rzecznik Praw Obywatelskich i Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar w swoim liście wskazał, że w stosunku do nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym pojawiły się poważne zarzuty o niezgodności z konstytucją.

"Zarzuty te nie zostały rozpatrzone merytorycznie i wnikliwie w toku prowadzonych pospiesznie prac legislacyjnych. Co więcej, w czasie prac Komisji Ustawodawczej zgłoszone zostały dodatkowe poprawki, do których powyższe organy i instytucje nie miały szansy się ustosunkować" - napisał RPO.

Zdaniem Bodnara dodatkowym argumentem przemawiającym za potrzebą zbadania zgodności ustawy z konstytucją jest fakt, że ma wejść ona w życie z dniem jej ogłoszenia, bez zachowania vacatio legis, co jest "oczywistym, dającym się zauważyć bez dogłębnej analizy prawnej, naruszeniem przez prawodawcę zasady zaufania obywateli do państwa i prawa wynikającej z art. 2 Konstytucji RP".

"Nowelizacja ustawy o Trybunale Konstytucyjnym będzie miała także wpływ na stan przestrzegania praw i wolności człowieka i obywatela, na straży których, zgodnie z art. 208 ust. 1 Konstytucji, stoi Rzecznik Praw Obywatelskich" - wskazał RPO.

Helsińska Fundacja Praw Człowieka w liście do Andrzeja Dudy wyraziła m.in. opinię, że "cel i kształt uchwalonych regulacji, jak również pospieszne tempo prac i brak jakichkolwiek konsultacji społecznych oraz opinii eksperckich w sprawie zgłaszanych zarzutów o niezgodności z Konstytucją RP naruszają podstawowe zasady rzetelnego procesu tworzenia prawa w demokratycznym państwie prawa".

PAP, IAR, kk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej