Arcybiskup Canterbury: Państwo Islamskie jest Herodem naszych czasów
Duchowy przywódca liczącej 80 milionów wiernych wspólnoty anglikanów na świecie, arcybiskup Canterbury i prymas całej Anglii Justin Welby ocenił w świątecznej homilii, że Państwo Islamskie (IS) jest Herodem naszych czasów i - jak Herod - zagraża chrześcijanom.
2015-12-25, 16:35
- Dla wszystkich tych, którzy zostali pozbawieni człowieczeństwa przez tyranię i okrucieństwo Heroda albo IS - Heroda naszych czasów, sąd Boży oznacza dobrą nowinę, bowiem stanowi obietnicę sprawiedliwości - powiedział w piątek Welby podczas bożonarodzeniowych uroczystości w katedrze w Canterbury na południowym wschodzie Anglii.
Dżihadyści z IS "nienawidzą różnic, czy to ze strony muzułmanów, którzy myślą inaczej, czy to jazydów, czy chrześcijan. Z ich powodu chrześcijanie są zagrożeni wykorzenieniem z regionu, gdzie narodziła się wiara chrześcijańska" - dodał arcybiskup.
Według historyków Herod Wielki, król Judei w latach 37-4 p.n.e., był winien wymordowania wielu członków swej rodziny, zaś Ewangelia św. Mateusza zarzuca mu wydanie rozkazu rzezi niewiniątek, by przeciwstawić się przyjściu na świat Chrystusa.
Apel Damaszku
Wysiłki podejmowane przez społeczność międzynarodową w celu zakończenia wojny w Syrii powinny skupić się na powstrzymaniu rebeliantów od wkraczania na terytorium syryjskie z Turcji i Jordanii - oświadczył szef MSZ w Damaszku.
REKLAMA
Konieczna jest ponadto "realizacja rezolucji uchwalonych przez Radę Bezpieczeństwa ONZ w sprawie walki z terroryzmem" - podkreślił przebywający z wizytą w Pekinie minister Walid el-Mualim po spotkaniu z doradcą chińskiego rządu Jangiem Jiechim.
Syryjska agencja państwowa SANA podała, że Mualim oraz Jang Jiechi rozmawiali o zagrożeniu związanym z radykalnymi grupami islamistycznymi w Syrii, takimi jak Państwo Islamskie czy powiązany z Al-Kaidą Front al-Nusra.
Powiązany Artykuł
Państwo Islamskie
Rząd syryjskiego prezydenta Baszara al-Assada oskarża Turcję o zbrojenie radykalnych islamistów oraz umożliwianie zagranicznym dżihadystom wjazdu na terytorium Syrii. Władze w Damaszku twierdzą też, że wspierana przez USA Jordania zbroi i szkoli rebeliantów walczących z siłami rządowymi w południowej Syrii. Oba kraje odpierają te oskarżenia.
Wojna w Syrii - czytaj więcej >>>
REKLAMA
W ostatnim czasie Rada Bezpieczeństwa ONZ jednogłośnie uchwaliła rezolucję, w której opowiedziała się za harmonogramem działań wyznaczających syryjski proces pokojowy, co - jak komentują media - stanowi rzadko spotykany gest solidarności wśród państw członkowskich Rady. ONZ planuje rozpocząć rozmowy pokojowe w Genewie pod koniec stycznia.
Źródło: CNN Newsource/x-news
W czwartek szef syryjskiej dyplomacji oświadczył, że Syria jest gotowa uczestniczyć w genewskich negocjacjach, wyraził też nadzieję, że dialog przyczyni się do utworzenia w jego kraju rządu jedności narodowej.
REKLAMA
PAP/pp/IAR
REKLAMA