Tomasz Becket – męczennik Kościoła angielskiego
29 grudnia 1170 roku w katedrze w Canterbury rycerze króla Henryka II Plantageneta zamordowali arcybiskupa Tomasza Becketa za odmowę podpisania konstytucji claredońskich.
2022-12-29, 05:23
Konstytucje claredońskie, wydane przez Henryka II Plantageneta w 1164 roku były kluczowym momentem w rozgrywce pomiędzy Koroną a Kościołem angielskim. Władzą świecką, a duchową. Król zabronił stawiania osób świeckich przed sądami kościelnymi. Odtąd duchowni mieli odpowiadać wedle prawa powszechnego, egzekwowanego przez sędziów królewskich. Co więcej, konstytucje zwiększały wpływ króla na elekcje biskupów i zabraniały apelacji do papieża w Rzymie.
Posłuchaj
Tym postanowieniom sprzeciwił się Tomasz Becket, arcybiskup Canterbury. W odwecie król skazał duchownego na wygnanie. Becket udał się do Francji. Po kilku latach, dzięki mediacji papieża Aleksandra III, powrócił do kraju. Jednak dalej toczył walkę z królem.
Podczas pewnej uczty wściekły Henryk II miał zapytać: "Któż uwolni mnie od tego mącicielskiego klechy?". 29 grudnia 1170 roku czterech rycerzy spełniło prośbę króla. Skutkiem była papieska ekskomunika. - Męczeństwo to miało wpływ fatalny dla władzy Henryka II, który musiał się pokajać i wykonać szereg zobowiązań nałożonych na niego przez papieża i którego władza od tego czasu uległa daleko idącemu ograniczeniu – mówił na antenie Polskiego Radia prof. Tadeusz Rosłanowski.
REKLAMA
Św. Tomasz Becket dziś jest drugim, obok św. Jerzego, patronem Anglii.
mjm
REKLAMA