Orszaki Trzech Króli w Polsce i na świecie. "Nade wszystko miłosierdzie"

Po raz ósmy 6 stycznia na ulice wyszły barwne Orszaki Trzech Króli. Zorganizowano je w 420 miastach w Polsce i 16 na świecie.

2016-01-06, 19:15

Orszaki Trzech Króli w Polsce i na świecie. "Nade wszystko miłosierdzie"
Trzej Królowie pokłonili się i złożyli dary dzieciątku na krakowskim Rynku. Foto: PAP/Stanisław Rozpędzik

Posłuchaj

Metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz: dzieje wiary i Kościoła splatają się z dziejami polskiej państwowości (IAR)
+
Dodaj do playlisty

hasło tegorocznych orszaków brzmiało: „Nade wszystko miłosierdzie - Miłość. Pokój. Przebaczenie”. W ten sposób organizatorzy fundacja Orszak Trzech Króli chciała nawiązać do Jubileuszu Miłosierdzia w Kościele katolickim i Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Podczas orszaku odwoływano się także do jubileuszu 1050. rocznicy chrztu Polski.

W tym roku Orszak przeszedł w wielu miejscach na świecie, m.in. w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Włoszech, USA, Ukrainie, Rumunii, Rwandzie i Ekwadorze. Organizatorzy fundacja Orszak Trzech Króli zakładali, że w tym roku w orszakach pójdzie 1,4 mln osób.

Atrakcja dla rodzin z dziećmi

Orszak Trzech Króli, to rozśpiewane i kolorowe korowody nawiązujące do uroczystości Objawienia Pańskiego, określanego potocznie, jako „Święto Trzech Króli”. Trzej Królowie: Kacper, Melchior i Baltazar, wraz z towarzyszącymi im zastępami rycerzy, dwórek granych przez dzieci prowadzą wszystkich do stajenki betlejemskiej.

Po drodze można zobaczyć sceny przypominające o wydarzeniach towarzyszących Narodzeniu Pańskiemu. Co roku w tym kolędowaniu bierze udział coraz więcej Polaków, głównie rodzin z dziećmi.

Orszak z prezydentem

W południe w Warszawie wyruszył centralny ogólnopolski Orszak Trzech Króli. Dołączył do niego prezydent Andrzej Duda z małżonką. Po modlitwie „Anioł Pański” pod przewodnictwem metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza przy kolumnie Zygmunta tysiące ludzi przeszły do szopki na Placu Piłsudskiego.

TVN24/x-news

W trakcie poszukiwania Jezusa, Trzej Królowie z warszawiakami obserwowali odgrywane sceny przedstawiających wydarzenia z Bożego Narodzenia opisane w Ewangelii. Był „Dwór Heroda” i „Gospoda”, oraz „Walka dobrych aniołów ze złymi diabłami”. Jak co roku uczestnicy dostali specjalne korony oraz śpiewniki.

Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że święto Trzech Króli to dla niego piękna tradycją.- Odkąd pamiętam, zawsze tego dnia uczestniczyłem we mszy - powiedział.

Promocja Światowych Dni Młodzieży

Powiązany Artykuł

trzej królowie 1200
Orszak Trzech Króli w Krakowie

W Krakowie trzy pochody w południe spotkały się na Rynku Głównym, aby oddać pokłon Świętej Rodzinie. - Dzisiejszy radosny Orszak Trzech Króli stanowi preludium do tego, co nas czeka w lipcu – powiedział kard. Stanisław Dziwisz, odnosząc się do nadchodzących Światowych Dni Młodzieży.

- Chcemy dać wyraziste świadectwo, że warto szukać Chrystusa, warto podążać do niego, warto postawić go w centrum naszego życia osobistego, rodzinnego i społecznego. Chrystus jest dla wszystkich. On nikogo nie wyklucza – powiedział metropolita krakowski.

Jak mówił, ewangelia dotarła na ziemie polskie 1050 lat temu, dzieje wiary i Kościoła splatają się z dziejami polskiej państwowości, a Kościół w Polsce chce towarzyszyć ludziom w poznawaniu ewangelii i Boga.

Tysiące osób w barwnych marszach

W Białymstoku w trzech grupach, na czele których wędrowali Maria, Józef i Monarchowie, maszerowało kilka tysięcy mieszkańców.

Telewizja NTL/NTL Radomsko Sp. z o.o.

W Sandomierzu uczestnicy orszaku spotkali się w Rynku Starego Miasta przy szopce. W role mędrców wcielili się przedstawiciele Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej.

Ulicami Słupska przeszło około 2 tysięcy osób. Wśród uczestników orszaku można było spotkać wolontariuszy, którzy zbierali pieniądze na rzecz Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Słupski pochód zakończył się wspólnym kolędowaniem przed ratuszem.

Kilka tysięcy osób wzięło udział w lubelskim Orszaku Trzech Króli. Jego organizatorem był ksiądz Ryszard Podpora, który mówił, że w ten sposób udało się zaspokoić zapotrzebowanie na realne, a nie wirtualne postacie.

Monarchowie Kacper, Melchior i Baltazar pojawili się między innymi przed żywą szopką postawioną na rynku w Nowym Sączu i tam złożyli hołd Świętej Rodzinie. Towarzyszyli im giermkowie. W nowosądeckim Pokłonie Trzech Króli wzięły udział tłumy. Każdy z uczestników otrzymał śpiewnik i koronę.

IAR, bk

Polecane

Wróć do strony głównej