W piekle eboli
Śmiertelna choroba nęka mieszkańców Czarnego Lądu od lat 70-tych. O eboli mówił w Rozmowach o Zdrowiu Tadeusz Biedzki, autor reportaży „W piekle eboli”.
2016-01-06, 21:22
Posłuchaj
Od eboli umiera się w straszliwych mękach, ponieważ wszystkie narządy wewnętrzne pękają i krwawią. Pęka również skóra i mięśnie. Niestety choroba ta łatwo rozprzestrzenia się w Afryce ze względu na tamtejszy obyczaj pochówków zmarłych i strach przed mydłem…
– Ta choroba polega na wypłukiwaniu niemal do zera witaminy C z organizmu. Jest również bardzo zakaźna. Do epidemii przyczynia się mentalność Afrykanów – ich obyczaje i tradycje. Szczególnie chodzi o urządzanie licznych obrzędów zmarłemu, który nadal zakaża – powiedział gość Polskiego Radia 24.
Gościem Rozmów o Zdrowiu była również Magdalena Barańska, 19-latka, która została laureatką prestiżowego stypendium Prix Galien wyróżniającego wybitne postaci ze świata medycyny i farmacji. Studentka I roku Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi odkryła aberrację chromosomu, która odpowiada za groźną chorobę niemowląt. Z jej odkrycia mogą korzystać dziś specjaliści na całym świecie.
Audycję prowadził Henryk Szrubarz.
REKLAMA
Polskie Radio 24//dds/pj
REKLAMA