PiS: IPN zostanie główną instytucją polityki historycznej państwa
Instytutowi przyznane mają być dodatkowe kompetencje dwóch urzędów, które po zmianach zostałyby zlikwidowane: Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.
2016-01-08, 10:13
Jak powiedział szef klubu PiS Ryszard Terlecki projekt trafi do Sejmu w ciągu dwóch miesięcy - jest gotowy w ogólnej wersji, dopracowywane są szczegółowe rozwiązania. Z rozmów PAP z politykami PiS wynika, że chodzi przede wszystkim o wzmocnienie IPN, który stałby się główną instytucją polityki historycznej państwa. IPN zostałby połączony z instytucjami, które pełnią obecnie podobne funkcje: Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz Urzędem ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Powiązany Artykuł
Dr Michał Łuczewski: zewnętrzna polityka historyczna Polski powinna być spójna
- Kompetencje tych instytucji trochę się dublują. Potrzebny jest jeden solidny instytut, który zajmowałby się polityką historyczną - powiedział Terlecki. IPN z poszerzonymi kompetencjami pozostałby przy starej nazwie, zachowałby też wszystkie dotychczasowe uprawnienia. Nazwa się przyjęła, nie ma powodu, aby ją zmieniać - stwierdził szef klubu PiS. Po dokonaniu nowelizacji ustawy prawdopodobnie doszłoby do zmian personalnych - powstanie Instytutu o poszerzonych kompetencjach mogłoby oznaczać powołanie nowego składu Rady IPN. Członków Rady, według obecnych przepisów, wyłaniają Sejm, Senat oraz prezydent.
Prezes IPN jest wybierany przez Sejm na 5 lat, na wniosek Rady Instytutu Pamięci, która zgłasza kandydata spoza swojego grona. Kadencja obecnego prezesa dr. Łukasza Kamińskiego kończy się w tym roku.
Instytut został powołany 19 stycznia 1999 na mocy ustawy z 18 grudnia 1998 o Instytucie Pamięci Narodowej. Do zadań IPN należy: gromadzenie i zarządzanie dokumentami organów bezpieczeństwa państwa, sporządzonymi od 22 lipca 1944 do 31 grudnia 1989, ściganie zbrodni nazistowskich i komunistycznych, prowadzenie działalności edukacyjnej.
REKLAMA
pp/PAP
REKLAMA