Oszczędności długoterminowe Polaków mogą dać gospodarce nawet 20 mld złotych
Rząd powinien stworzyć atrakcyjny i powszechny system zachęcający do długoterminowego oszczędzania.
2016-01-19, 21:36
Posłuchaj
Jeśli więcej Polaków by oszczędzało, to w naszej gospodarce pozostawałyby pieniądze, które mogłyby być wykorzystane dla jej rozwoju.
Zamiast zadłużać się za granicą, lepiej pożyczać od obywateli
─ Państwo Polskie zamiast zadłużać się za granicą, pożyczałoby pieniądze w kraju od swoich obywateli - mówił o tym dzisiaj na antenie radiowej Jedynki Krzysztof Kaczmar, prezes Zarządu Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy.
Odsetki od pożyczonych pieniędzy wracałyby do polskich obywateli i polskiej gospodarki
─ Jeśli sobie wyobrazimy, że z racji zagranicznego zadłużenia Polski rocznie wypływa w postaci odsetek ok. 20 mld zł do instytucji, które nam pożyczyły pieniądze, to odwracając tę sytuację, te 20 mld zł wracałoby do naszych obywateli – mówi ekspert.
Jak podkreśla wracające pieniądze funkcjonowałyby w naszym obiegu, a nie pracowałyby za granicą.
REKLAMA
Podkreśla, że rządy Włoch i Japonii przede wszystkim pożyczają środki finansowe na rynku wewnętrznym.
Rząd powinien stworzyć atrakcyjne dla Polaków produkty finansowe
Aby Polacy chcieli oszczędzać długoterminowo potrzebne są działania państwa, które stworzy odpowiednie ramy prawne oraz zachęty finansowe do rozwoju atrakcyjnych dla obywateli produktów finansowych.
Gość radiowej jedynki podaje przykład Nowej Zelandii, gdzie w krótkim czasie gwałtowania wzrosła liczba osób oszczędzających długoterminowo.
Jak wyjaśnia, w tym kraju człowiek, który wchodzi na rynek pracy, z założenia jest zapisywany do kas, w których część pieniędzy jest odkładana.
REKLAMA
─ I widać tego efekty, w 2005 r w Nowej Zelandii było 20 procent osób oszczędzających, będących aktywnych zawodowo, a w tej chwili jest to już 60 procent - mówi.
Jak ocenia, ta skala oszczędności wymuszonych i realizowanych w sposób regulowany, daje znakomite efekty.
Według obliczeń dziennika Rzeczpospolita Polacy mają już ponad 1 bln 104 mld złotych oszczędności, z czego tylko znikoma część to oszczędności długoterminowe.
Robert Lidke, jk
REKLAMA
REKLAMA