Polska i Wielka Brytania zapowiadają wspólne stanowisko na szczyt NATO

W tym celu powstanie specjalna grupa pod przewodnictwem ministrów obrony.

2016-01-20, 22:45

Polska i Wielka Brytania zapowiadają wspólne stanowisko na szczyt NATO

Posłuchaj

Minister obrony Antoni Macierewicz poinformował, że przygotowania do warszawskiego szczytu NATO będziemy konsultować z Brytyjczykami/IAR
+
Dodaj do playlisty

Zapowiedzieli to w środę w Edynburgu ministrowie Michael Fallon i Antoni Macierewicz.

Obaj politycy, a także szefowie dyplomacji Polski i Wielkiej Brytanii - Witold Waszczykowski i Philip Hammond - wzięli udział w dorocznych konsultacjach w formacie tzw. kwadrygi.

- Uzgodniliśmy, że niezbędna jest trwała obecność NATO na tamtym obszarze (wschodniej flance NATO), że konieczne jest działanie, które zmieni strukturę na tyle, aby odstraszanie mogło rzeczywiście skutecznie chronić naszą wschodnią granicę – powiedział minister Macierewicz.

TVN24/x-news

REKLAMA

Zdaniem Fallona, należy uczynić NATO sojuszem, który reaguje sprawnie, jest w stanie szybko podejmować decyzje i adaptować się do zwiększających się zagrożeń, jak np. cyberwojna lub wojna hybrydowa.

Podobnie jak w środowym wywiadzie dla PAP Fallon powtórzył zapowiedź wysłania ok. 1000 żołnierzy oraz fregaty rakietowej na ćwiczenia do Polski w tym roku, a także zaangażowania wojskowego w dyżury w ramach tzw. szpicy NATO.

Przyszłość Unii Europejskiej

Jak poinformował Witold Waszczykowski, spotkanie było poświęcone sprawom bezpieczeństwa w Europie, w tym szczególnie przygotowaniom do szczytu NATO. Zaznaczył, że bezpieczeństwo, polityka skutecznego odstraszania i obrony pozostaje priorytetem Polski i Wielkiej Brytanii.

Odnosząc się do brytyjskich propozycji reform UE, Waszczykowski powiedział, że w tej kwestii wiele łączy Polskę i Wielką Brytanię. - Chcemy Unię modernizować, reformować według wielu propozycji takich, jakie przedstawił premier Wielkiej Brytanii David Cameron. Nam są bliskie poglądy takie, aby Unia była efektywniejsza, a jednocześnie tańsza, aby była bardziej konkurencyjna, a jednocześnie mniej zbiurokratyzowana. Również uważamy, że Unia niekoniecznie musi się rozwijać w jakiś federalny twór zarządzany jeszcze przez nie wiadomo kogo" – powiedział szef MSZ. Dodał, że ma nadzieję, iż Brytyjczycy pozostaną w UE.

REKLAMA

Kwestia Ukraińska

Hammond dodał, że omówiono "destabilizujące działania Rosji" związane z bezprawną aneksją Krymu, z ciągle trwającą interwencją na Ukrainie, a także z interwencją w Syrii, która nominalnie jest skierowana przeciwko Państwu Islamskiemu, a tak naprawdę jest wymierzona w umiarkowaną syryjską opozycję.

Szef brytyjskiej dyplomacji zapowiedział, że na wiosnę wspólnie z szefem polskiego MSZ odwiedzi Kijów, by podkreślić zaangażowanie we wsparcie reform na Ukrainie. Dobrą współpracę polskiej i brytyjskiej dyplomacji ma podkreślić także zapowiedziana przez Hammonda przeprowadzka polskiego konsulatu w Mołdawii do ambasady brytyjskiej w Kiszyniowie.

Doroczne konsultacje polsko-brytyjskie odbywają się w formule tzw. kwadrygi, czyli spotkania czterech ministrów, poprzedzonego bilateralnymi spotkaniami szefów poszczególnych resortów. Jest to piąte spotkanie w takiej, zapoczątkowanej w 2010 r. formule - poprzednie odbyło się w lipcu 2014 r. w Warszawie.

PAP/iz

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej