Wizyta szefa MSZ Niemiec w Polsce. "Lepiej rozmawiać ze sobą, niż o sobie"

Podczas wspólnej konferencji prasowej, ministrowie spraw zagranicznych Polski i Niemiec podkreślali, że oba kraje łączą dobre stosunki.

2016-01-21, 18:15

Wizyta szefa MSZ Niemiec w Polsce. "Lepiej rozmawiać ze sobą, niż o sobie"

Posłuchaj

Minister Steinmeier w Warszawie. Relacja Małgorzaty Naukowicz (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Szef niemieckiej dyplomacji z wizytą w Warszawie. Frank-Walter Steinmeier spotkał się z ministrem spraw zagranicznych Witoldem Waszczykowskim. Politycy rozmawiali w Pałacu na Wodzie w Łazienkach Królewskich. Niemiecki minister rozmawiał także z premier Beatą Szydło oraz szefem sejmowej komisji spraw zagranicznych Grzegorzem Schetyną.

Frank-Walter Steinmeier nawiązał do trudnej historii obu narodów, między innymi do niemieckiej okupacji w czasie II wojny światowej. Jak podkreślił, to ważny element trudnych stosunków z Polską, a Niemcy ponoszą za to "wyraźną odpowiedzialność". Podkreślił, że przyjaźń między Warszawą i Berlinem trwa nawet wtedy, gdy obie stolice mają różne stanowiska. Moje wieloletnie doświadczenie z zajmowania się polityką zagraniczną jest takie, że lepiej rozmawiać ze sobą, niż o sobie. Stąd nasze częste spotkania - zaznaczył.

Rozmowy o kryzysie migracyjnym

Minister Steinmeier poinformował, że rozmawiano też o kryzysie migracyjnym, z jakim boryka się teraz Europa. Jak mówił, problem migracji należy rozwiązać w duchu solidarności. Dodał, że podejmowane przez poszczególne kraje Unii Europejskiej działania, by powstrzymać falę migracji nie wystarczą. Stąd - mówił - konieczność zaangażowania wspólnoty. Niemiecki minister zapowiedział też, rząd federalny zrobi wszystko, by w tym roku zredukować napływ uchodźców.

Powiedział, że rząd Niemiec opracował trzy projekty ustaw dotyczących zmniejszenia liczby uchodźców. - Próbujemy na szczeblu narodowym stworzyć takie warunki, żeby liczba uchodźców była mniejsza, ale uważamy, że narodowe działania nie wystarczą, dlatego musimy podjąć działania międzynarodowe - powiedział.

REKLAMA

Te działania to m.in. ochrona granic oraz porozumienia z Turcją. Najważniejszym jednak krokiem powinno być - zdaniem Steinmeiera - jest dążenie do rozwiązania sytuacji w rejonach objętych konfliktem zbrojnym. - Prawda jest taka, że ludzie uciekają przed wojną i przemocą, ja jestem za tym, żeby deeskalować te konflikty - powiedział.

"Dobry przyjaciel Polski"

Szef MSZ zapowiedział "podsumowanie i uzupełnienie" traktatu o przyjaźni z Niemcami. W tym roku obchodzimy 25-lecie jego przyjęcia. Witold Waszczykowski, przyjmując w Warszawie szefa niemieckiej dyplomacji Franka-Waltera Steinmeiera, zapowiedział podsumowanie i uzupełnienie dokumentu o elementy, które można poprawić. Obecne stosunki z Niemcami minister Waszczykowski uznał za dobre i oparte na solidnych fundamentach, oraz szczere. Przypomniał, że przyjazd ministra Steinmeiera to rewizyta - w listopadzie minister Waszczykowski był z wizytą w Berlinie. Dodał, że minister Steinmeier to "dobry przyjaciel Polski".

TVN24/x-news

Witold Waszczykowski odniósł się też do kwestii imigrantów. Podkreślił, że są dwa rodzaje imigrantów - ekonomiczni oraz ci, którzy uciekają przed wojną. - Jeśli chodzi o uchodźców wojennych to będziemy respektować prawa międzynarodowe i zobowiązania podjęte przez poprzedni rząd - powiedział. Przypomniał jednocześnie, że Polska przyjęła ostatnio olbrzymią grupę imigrantów ze Wschodu. - W Polsce przebywa milion Ukraińców, jeśli rozmawiamy o solidarności to fakt, że Polska ich przyjęła powinien być uwzględniony w dyskusji międzynarodowej - powiedział minister Waszczykowski.

REKLAMA

TVN24/x-news

Grzegorz Schetyna: niełatwa rozmowa

Pozycja Polski jest dla nas ważna, a nie błędy rządu PiS - tak po spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem mówił przewodniczący sejmowej komisji spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna z PO. Dziennikarzom powiedział, że z szefem niemieckiej dyplomacji rozmawiał o relacjach polsko-niemieckich, o tym co się dzieje w Europie i jak oceniane są decyzje polskiego rządu i parlamentu. Schetyna relacjonował, że nie była to łatwa rozmowa ze względu na to, że na wiele pytań trudno było znaleźć odpowiedź. Z całą mocą podkreślił jednak, że relacje polsko-niemieckie, polsko-niemiecko-francuskie i Trójkąt Weimarski są podstawą pozycji Polski w Europie i warto robić wszystko, aby ją wzmacniać na każdym szczeblu. Dodał, że zawsze był zaangażowany w budowanie dobrych wartości w relacjach polsko-niemieckich i będzie to także robił jako szef komisji spraw zagranicznych. Grzegorz Schetyna podkreślał, że zawsze wizyta ministra spraw zagranicznych Niemiec jest ważna dla polskiej polityki i dobrze, że doszło do spotkania z premier Beatą Szydło i szefem polskiej dyplomacji Witoldem Waszczykowskim.

Po rozmowach premier Beaty Szydło z Frankiem Walterem Steinmeierem nie było spotkania z dziennikarzami.

IAR, bk

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej