Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego: bohaterska obrona Westerplatte zasługuje na swoje muzeum
1 września 2019 roku ma zostać otwarta pierwsza część wystawy głównej Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Placówka ma opowiedzieć o całej wojnie obronnej Polski w 1939 roku.
2016-01-23, 20:50
Posłuchaj
Zamiar utworzenia Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 Sellin ogłosił w pierwszej połowie grudnia ubiegłego roku. Wyjaśnił wówczas, że była to jedna z pierwszych decyzji ministra kultury. W Gdańsku odbyła się konferencja prasowa, na której wiceminister oraz powołany na dyrektora placówki prof. Piotr Semków poinformowali o niektórych szczegółach związanych z nowopowstającym muzeum.
HISTORIA w portalu PolskieRadio.pl>>>
- Westerplatte jest powszechnie kojarzonym miejscem - przez Polaków na pewno, a przez wielu cudzoziemców również i wydaje nam się, że – w związku z tym, że to miejsce tak powszechnie kojarzone i chętnie odwiedzane - powinno ono mieć po prostu lepszą ekspozycję, lepszą opowieść o tym, co się działo przez te siedem dni bitwy o ten przyczółek polskości – powiedział Sellin.
Muzeum narracyjne
Dodał, że przy okazji w miejscu tym można "opowiedzieć o całej wojnie obronnej Polski w 1939 r.". - Takiego miejsca, które syntetyzowałoby tą opowieść o historii oporu polskiego w 1939 r. póki co nie ma. Westerplatte do takiego zadania idealnie się nadaje – mówił Sellin.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
![Westerplatte_Sucharski_sabre.jpg](http://static.prsa.pl/images/d07af8f7-8f90-4c88-8a54-4bbe356fc8a3.jpg)
Henryk Sucharski - dowódca bohaterów z Westerplatte
Wyjaśnił, że - w zamyśle twórców - placówka ma być muzeum narracyjnym opowiadającym historie konkretnych placówek, które tworzyły składnicę wojskową na Westerplatte, ale też konkretnych żołnierzy. - Na terenie Westerplatte zachowało się miejsce, gdzie zginął pierwszy żołnierz II wojny światowej - starszy strzelec Konstanty Jezierski. To była pierwsza żołnierska ofiara II wojny, a nikt o tym nie wie – powiedział Sellin dodając, że właśnie takie informacje i opowieści mają być przedmiotem narracji placówki.
Prace archeologiczne i odkrywkowe
Muzeum będzie ściśle współpracować ze Stowarzyszeniem Rekonstrukcji Historycznej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte, którego prezes - Mariusz Wójtowicz-Podhorski – został wybrany na dyrektora programowego nowej placówki. - Stowarzyszenie zgromadziło właściwie wszystkie rodzaje broni, którą dysponowali żołnierze na Westerplatte – wyjaśnił dodając, że organizacja posiada też m.in. oryginalną zastawę stołową ze składnicy oraz auto identyczne z tym, jakim jeździli polscy żołnierze z Westerplatte.
II wojna światowa - serwis specjalny >>>
REKLAMA
Prof. Semków poinformował, że muzeum ma prezentować całość podejmowanych przez Polskę wysiłków w wojnie obronnej 1939 roku. Wyjaśnił, że wstępnie zdecydowano, że cezura czasowa zostanie przesunięta na dzień 30 kwietnia 1940 r. czyli moment śmierci majora Henryka Dobrzańskiego – dowódcy Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego – "ostatniego żołnierza Września 1939, który walczył w mundurze i stał na czele formacji zorganizowanej walczącej w mundurach".
Prof. Semków dodał, że pierwszą część wystawy stałej muzeum chce otworzyć 1 września 2019 r. czyli na 80 rocznicę wybuchu II wojny światowej. Do tego czasu na terenie Westerplatte mają zostać przeprowadzone m.in. prace archeologiczne i odkrywkowe.
Sellin przypomniał, że już w latach 2005-07 czyniono pierwsze przymiarki do stworzenie na terenie Westerplatte placówki muzealnej. - Pewne prace koncepcyjne, organizacyjne, nawet finansowe były już realizowane. Niestety po 2007 roku ta inicjatywa zamarła – powiedział Sellin dodając, że wówczas "nowa władza nie była zainteresowana tą inicjatywą".
Rozbudowanie systemu obrony
REKLAMA
Polska składnica wojskowa powstała na Westerplatte decyzją Rady Ligi Narodów - organu, który kontrolował porządek prawny w Wolnym Mieście Gdańsk. Składnica zaczęła funkcjonować w 1926 r., ale moment ten poprzedziły kilkuletnie przygotowania, w tym budowa magazynów oraz linii kolejowej. W latach 30. system obronny na Westerplatte został rozbudowany. Powstało wówczas m.in. pięć wartowni oraz nowoczesny budynek koszar.
1 września 1939 r. o godzinie 4.47 Westerplatte zostało zaatakowane wystrzałami z niemieckiego pancernika "Schleswig-Holstein". Oddziały polskie pod dowództwem majora Henryka Sucharskiego do 7 września 1939 r. bohatersko broniły placówki przed atakami wroga z morza, lądu i powietrza. Według rożnych źródeł, gdy wybuchły walki, w polskiej składnicy przebywało 210-240 Polaków. W walkach poległo 15 polskich żołnierzy, około 30 zostało rannych. Liczbę zabitych po stronie niemieckiej szacuje się na 50 żołnierzy, rannych - na około 120.
pp/PAP
REKLAMA
REKLAMA