Korea Północna przygotowuje się do kolejnego testu pocisku rakietowego?
Japoński minister obrony Gen Nakatani rozkazał załogom niszczycieli z systemami antyrakietowymi Aegis na Morzu Japońskim, aby były gotowe zestrzelić pociski północnokoreańskie
2016-01-29, 12:43
Posłuchaj
Korea Północna twierdzi, że w środę udanie przetestowała bombę wodorową (Więcej świata/Jedynka)
Dodaj do playlisty
Jednostki te są zdolne do jednoczesnego śledzenia wielu celów i są wyposażone w wyrzutnie rakietowe SM-3 przygotowane do strącania wrogich pocisków. Wokół Tokio i innych ważnych miast Japonii rozmieszczone są też systemy antyrakietowe PAC-3 Patriot.
Agencja Kyodo podała w piątek, że Japonia i USA zacieśnią współpracę w związku z rosnącymi obawami dotyczącymi informacji o przygotowaniach Korei Płn. do przeprowadzenia próby z rakietą balistyczną. Informował o tym japoński minister spraw zagranicznych Fumio Kishida po wideokonferencji z amerykańskim sekretarzem stanu Johnem Kerrym. Rozmowa odbyła się na prośbę Tokio.
- Będziemy blisko współpracować ze Stanami Zjednoczonymi i innymi krajami, a także podejmiemy odpowiednie kroki, aby zapewnić bezpieczeństwo naszym obywatelom - mówił Kishida.
Agencja AP podała, powołując się na amerykańskie źródło, że analiza zdjęć satelitarnych pokazuje, że Korea Północna może przygotowywać się do testu pocisku rakietowego. W rozmowie z AP anonimowy przedstawiciel władz USA podkreślił, że zdjęcia satelitarne pokazały dużą aktywność w miejscu, w którym do tej pory Korea Północna testowała swoje pociski balistyczne. Jednak nie ujawnił więcej szczegółów.
REKLAMA
Apel Seulu
W czwartek Korea Południowa zaapelowała do Korei Północnej o powstrzymanie się z wystrzeleniem pocisku rakietowego dalekiego zasięgu, ponieważ takie działanie byłoby pogwałceniem rezolucji przyjętych przez Radę Bezpieczeństwa ONZ.
Reakcja Seulu nastąpiła dzień po tym jak źródła we władzach Japonii poinformowały o przygotowaniach Korei Północnej do wystrzelenia w ciągu tygodnia pocisku balistycznego. Tokio opierało swoje prognozy m.in. na analizie zdjęć satelitarnych z kilku ostatnich dni - zaznacza agencja Kyodo.
FILM: Jeżeli okaże się, że to próba wodorowa, to jest się czego bać - powiedział prof. Waldemar Dziak.
TVN24/x-news
REKLAMA
Korea Północna ogłosiła 6 stycznia, że przeprowadziła udaną próbę zminiaturyzowanej bomby wodorowej.
Jak poinformował cytowany przez CNN urzędnik, z danych sejsmicznych i wywiadowczych wynika, że nie był to test kompletnego i w pełni działającego urządzenia nuklearnego, lecz jedynie niektórych jego komponentów, być może detonatorów.
Wcześniej w czwartek rzecznik amerykańskiego Departamentu Stanu powiedział, że USA nadal uważają, że Korea Północna nie przeprowadziła testu bomby wodorowej. Także wielu ekspertów wątpi w to, czy Pjongjang mógł dokonać takiego postępu w swoim potencjale nuklearnym.
RB ONZ potępia
Kolejną próbę z bronią nuklearną natychmiast potępiła Rada Bezpieczeństwa ONZ, która poinformowała także, że przygotuje "dodatkowe kroki" przeciwko Pjongjangowi. Dyplomaci mówią o możliwości wzmocnienia sankcji.
REKLAMA
Każda z trzech poprzednich prób Korei Płn. - w październiku 2006 roku, maju 2009 roku i lutym 2013 roku - doprowadzała do zaostrzenia międzynarodowych sankcji.
pp/PAP/IAR
REKLAMA