90 lat Pielgrzyma Polskiego

Czasopismo Pielgrzym Polski świętuje swoje 90-lecie. O początkach, historii i charakterze pisma mówił w Kurierze Ekumenicznym pastor Zbigniew Kamiński, obecny redaktor naczelny Pielgrzyma Polskiego.

2016-02-07, 08:40

90 lat Pielgrzyma Polskiego
Czasopismo Pielgrzym Polski obchodzi 90 urodziny. Foto: metodysci.pl

Posłuchaj

07.02.16 Zbigniew Kamiński: „Mocno akcentujemy dewizę wieszcza Adama Mickiewicza na temat pogłębienia horyzontów duchowych człowieka (…)”.
+
Dodaj do playlisty

– Początki pisma wiążą się z rozpoczęciem działalności w Polsce metodystów amerykańskich. Uznali oni, że słowo drukowane jest niezbędne dla tej misji. Zajął się tym w latach dwudziestych XX w. pastor Edmund Chambers, Kanadyjczyk, absolwent polonistyki UJ – mówił w Polskim Radiu 24 pastor Zbigniew Kamiński – najpierw pismo nazywało się Wysłaniec Szkoły Niedzielnej. Nazwę Pielgrzym Polski wymyślił Jan Neubing, pracownik działu wydawniczego – kontynuował gość Kuriera Ekumenicznego.

Pielgrzym Polski ukazuje się od lutego 1926 – początkowo jako miesięcznik, obecnie jako dwumiesięcznik o charakterze teologiczno-literackim. Skierowany jest do wiernych Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego. Swoją nazwą nawiązuje do periodyku wychodzącego w Paryżu w latach 1832 i 1833, wydawanego przez środowiska emigracyjne, do którego pisał m.in. Adam Mickiewicz.

– Tamten periodyk cechował się otwartym sposobem myślenia, który właściwy jest też polskim metodystom – tłumaczył pastor Kamiński – logo czasopisma to sylwetka pielgrzyma, będąca właściwie wyobrażeniem paryskiego pomnika Adama Mickiewicza. Mocno akcentujemy dewizę wieszcza na temat pogłębienia horyzontów duchowych człowieka.

Audycję prowadził Marcin Witan.

REKLAMA

Polskie Radio 24/dds/wt

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej