Jak Austria podążała w stronę Anschlussu

16 lutego 1934 roku zakończyła się austriacka wojna domowa, nazywana też powstaniem lutowym. Walki toczyły się między bojówkami socjaldemokratów a austrofaszystowskim rządem.

Bartłomiej Makowski

Bartłomiej Makowski

2025-02-16, 05:35

Jak Austria podążała w stronę Anschlussu
Żołnierze austriaccy podczas austriackiej wojny domowej. Foto: Bundesarchiv/Wikimedia Commons/CC 3.0

- Kiedy w maju 1932 roku stanowisko premiera objął Engelbert Dollfuss (przywódca Partii Chrześcijańsko-Społecznej – przyp. red.), sytuacja kraju była nie do pozazdroszczenia. Zwolennicy Hitlera zdobywali coraz większy wpływ na życie polityczne, czemu towarzyszyła fatalna sytuacja gospodarcza – mówił prof. Rafał Habielski w audycji Andrzeja Sowy i Wojciecha Dmochowskiego z cyklu "Dźwiękowy przewodnik po historii najnowszej".

Posłuchaj

Audycja Andrzeja Sowy i Wojciecha Dmochowskiego z cyklu "Dźwiękowy przewodnik po historii najnowszej" poświęcona Austrii przed Anschlussem. (PR, 20.04.2001) 7:50
+
Dodaj do playlisty

Hitler otwarcie mówił, że jego celem jest przyłączenie Austrii do Rzeszy. Kanclerz Dollfuss starał się za wszelką cenę obronić suwerenność kraju. Nadzieję upatrywał w związaniu Austrii sojuszem z faszystowskimi Włochami Mussoliniego. Ten, w zamian za protekcję, stawiał jednak swoje warunki. Jednym z nich było żądanie delegalizacji ugrupowań socjalistycznych. To doprowadziło do wybuchu rewolucji lutowej. Bojówki socjalistyczne chwyciły za broń.

- Śmierć poniosło ponad 300 osób, wielu działaczy socjalistycznych musiało emigrować – słyszymy w audycji Andrzeja Sowy i Wojciecha Dmochowskiego.

Kolejnym warunkiem było wprowadzenie w ustroju Austrii zmian, które zbliżyłyby go do systemu politycznego Włoch, co dokonało się w lipcu 1934 roku. Zmiany nie satysfakcjonowały austriackich nazistów. 25 lipca przeprowadzili oni nieudany pucz i próbę przyłączenia kraju do III Rzeszy. Ofiarą zamachu padł sam Dollfuss. Jego miejsce zajął Kurt Schuschnigg, który prowadził politykę uległości wobec III Rzeszy. W 1938 roku, pod groźbą interwencji zbrojnej, ostatni przedwojenny kanclerz Austrii został zmuszony do ustąpienia, a kraj włączono do Rzeszy jako Marchię Wschodnią.

REKLAMA

Źródło: Polskie Radio

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej