Alfred Chłapowski. Zamordowany dyplomata
19 lutego 1940 niemieccy okupanci zamordowali Alfreda Chłapowskiego, ziemianina, dyplomatę, ministra i ambasadora II RP we Francji.

Bartłomiej Makowski
2025-02-19, 05:35
Przyszedł na świat w wielkopolskiej rodzinie ziemiańskiej w Bonikowie. Studiował ekonomię, prawo, finanse i historię na uniwersytetach w Berlinie, Paryżu i Halle. Doktorat uzyskał na Uniwersytecie Monachijskim.
Po studiach rozpoczął karierę polityczną. Najpierw uzyskał mandat posła Reichstagu (w latach 1904-1909). W trakcie I wojny światowej, jako kawaler maltański, zaangażował się w działalność Czerwonego Krzyża.
Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku zajął się działalnością społeczną związaną z rolnictwem. Był m.in. prezesem Zjednoczenia Producentów Rolnych i jednym z założycieli Banku Cukrowniczego.
- "1 września obudziły mnie syreny". Początek II wojny światowej we wspomnieniach świadków [POSŁUCHAJ]
W drugim rządzie Wincentego Witosa, w 1923 roku pełnił funkcję ministra rolnictwa i dóbr państwowych. Mianowanie ziemianina na szefa tego resortu w gabinecie chłopskiego premiera było obliczone na złagodzenie nastrojów ziemiaństwa, które obawiało się niekorzystnej dla swoich interesów reformy rolnej.
Godność ambasadora Polski we Francji Alfred Chłapowski pełnił od 1924 do 1936 roku.
- Chłapowski był tak mierny, że nie odgrywał żadnej roli – mówił w audycji na temat członków ambasady polskiej we Francji Wacław Zbyszewski, dziennikarz Rozgłosni Polskiej Radia Wolna Europa. Autor programu przyznawał jednak, że Chłapowskiemu przyszło pracować w bardzo trudnych warunkach. - Piłsudski, a tym bardziej Beck, byli wśród francuskich elit nielubiani, co odbijało się na stosunku Marszałka, ale częściej Becka, do Francji - stwierdził Zbyszewski.
Po zakończeniu służby dyplomatycznej powrócił do kraju. Po wkroczeniu wojsk niemieckich do Polski we wrześniu 1939 roku Alfred Chłapowski został aresztowany, a pół roku później zamordowany przez okupantów.
REKLAMA
Posłuchaj
Źródło: Polskie Radio
REKLAMA