Niemcy też mogą obniżyć zasiłki wypłacane polskim dzieciom

Niemcy, podobnie jak Wielka Brytania, też mogą obniżyć zasiłki wypłacane polskim dzieciom. Zapowiedziała to kanclerz Angela Merkel.

2016-02-21, 17:18

Niemcy też mogą obniżyć zasiłki wypłacane polskim dzieciom
Po spotkaniu europejskich liderów Kanclerz Angela Merkel powiedziała, że skoro każdy kraj ma prawo do zmniejszenia zasiłków na dzieci, to i rząd w Berlinie zajmie się tą sprawą. Foto: Pixabay

Posłuchaj

Na polskie dzieci, które zostały w ojczyźnie i nie wyjechały z rodzicami za granicę, w całej Unii wypłacanych jest 100 tysięcy takich świadczeń. Najwięcej w Niemczech - ponad 44 tysiące
+
Dodaj do playlisty

Porozumienie Unii z Londynem przewiduje, że każdy kraj będzie mógł zmniejszyć świadczenia wypłacane unijnym pracownikom, jeśli ich dzieci nie mieszkają z nimi, lecz zostały w ojczyznach. Kompromis wynegocjowany został na zakończonym w piątek w nocy unijnym szczycie.

Niemiecki rząd zajmie się sprawą

Po spotkaniu europejskich liderów Kanclerz Angela Merkel powiedziała, że skoro każdy kraj ma prawo do zmniejszenia zasiłków na dzieci, to i rząd w Berlinie zajmie się tą sprawą. - Możemy to rozważyć i przeprowadzić wyliczenia. Na pewno Niemcy wypłacają bardzo dużo zasiłków na dzieci unijnym pracownikom w porównaniu z innymi krajami - powiedziała niemiecka kanclerz.

100 tysięcy takich świadczeń

Na polskie dzieci, które zostały w ojczyźnie i nie wyjechały z rodzicami za granicę, w całej Unii wypłacanych jest 100 tysięcy takich świadczeń. Najwięcej w Niemczech - ponad 44 tysiące. Jeśli więc Berlin zdecyduje się skorzystać z porozumienia z Wielką Brytanią, wtedy Polacy stracą część zasiłków na dzieci.
Polsce udało się jedynie przeforsować, że te straty będą mniejsze, niż pierwotnie zakładano. Podczas unijnego szczytu ustalono, że zasiłki będą obniżone nie tylko do poziomu życia w kraju, w którym mieszkają dzieci, ale także do poziomu świadczeń.

Zasady na przyszłość

Nowe zasady obejmą tych Europejczyków, którzy w przyszłości zdecydują się na pracę w innym unijnym kraju. Ci, którzy już teraz pracują, otrzymają zmienione świadczenia po 2020 roku. Niemcy są drugim krajem, który poinformował, że może skorzystać z porozumienia z Wielką Brytania i zmniejszyć zasiłki na dzieci. Wcześniej zrobiła to Dania.

REKLAMA

Ekonomista: Brytyjczycy chętniej biorą zasiłki niż imigranci

TVN24 Biznes i Świat/x-news

IAR, abo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej