W Parlamencie Europejskim uczczono pamięć o Żołnierzach Wyklętych

W spotkaniu - zorganizowanym z inicjatywy europosłanki Anny Fotygi - wzięli udział historycy i publicyści. 1 marca w Polsce obchodzony będzie Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych".

2016-02-23, 07:52

W Parlamencie Europejskim uczczono pamięć o Żołnierzach Wyklętych
Czerwiec 1947. Żołnierze Wyklęci antykomunistycznego podziemia. Od lewej: Henryk Wybranowski "Tarzan" (+ XI 1948), Edward Taraszkiewicz "Żelazny" (+ X 1951), Mieczysław Małecki "Sokół" (+ XI 1947), Stanisław Pakuła "Krzewina". Foto: Stawiski/wikimedia commons

Posłuchaj

W PE odbyła się konferencja poświęcona losom polskich bohaterów, którzy walczyli z komunistyczną okupacją. Relacja Magdaleny Skajewskiej (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Profesor Krzysztof Szwagrzyk - który m.in. kieruje pracami ekshumacyjnymi na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, gdzie spoczywają ofiary komunistycznego reżimu - wyraził zadowolenie, że temat Żołnierzy Wyklętych powrócił w Polsce. - Z tego powodu najważniejszego, że mieliśmy przez kilkadziesiąt lat system komunistyczny, który zabijał bohaterów, a potem przez kilkadziesiąt lat zamazywał ślady po miejscach pochówku my dzisiaj robimy sprawę, która już dawno powinna być w Polsce załatwiona - powiedział historyk. Jego zdaniem, Polska odzyskuje "bohaterów prawdziwych, tych z krwi i kości" , których próbowano jej wyrwać - także z pamięci. - Jestem przekonany, że ten powrót, który już w tej chwili nastąpił będzie trwał - powiedział prof. Szwagrzyk.

Żółnierze Wyklęci - serwis specjalny >>>

Profesor Tadeusz Wolsza z Instytutu Pamięci Narodowej zauważył zaś, że konferencje, jak ta w Parlamencie Europejskim są bardzo ważne, nie tylko po to, by upamiętnić Żołnierzy Wyklętych, ale także, by mówić o nich tym, którzy jeszcze nie znają ich losów.
- Mieliśmy wśród słuchaczy gości z zagranicy, którzy może po raz pierwszy słyszeli, że coś takiego było jak druga konspiracja, która podjęła ogromną walkę z nową okupacją w sowieckim wydaniu - powiedział prof. Wolsza. Jak dodał, jest to sprawa warta przypomnienia i nagłośnienia w Europie, gdyż Polska - obok Litwy - była jedynym krajem, gdzie konspiracja rozwinęła się na tak masową skalę.

Europosłanka Anna Fotyga przyznała, że tego typu tematy pojawiają się rzadko w Parlamencie Europejskim. Jej zdaniem jednak, w miarę upływu czasu wszyscy się przyzwyczajają, że także w Brukseli mówi się o trudnych losach państw Europy Środkowo -Wschodniej.

REKLAMA

Bieg "Tropem Wilczym"

Do kilkudziesięciu fundacji, stowarzyszeń, klubów sportowych i szkół zgłosiło się ponad 40 tysięcy uczestników, którzy 28 lutego pobiegną z okazji Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych, aby podkreślić i uhonorować niezłomne postawy polskich bohaterów.

"Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych" objęty został patronem narodowym prezydenta Andrzeja Dudy. Projekt objęty jest też korporacyjnym patronatem medialnym m.in Polskiego Radia.

Więcej o przedsięwzięciu mówili w rozmowach z portalem PolskieRadio.pl Barbara Konarska oraz Michał Dworczyk:

REKLAMA

pp/IAR

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej