Allan Dulles. Człowiek, który obalał rządy
- To, co było dziełem Dullesa, to nacisk na działania operacyjne w CIA. Badacze, którzy zajmują się historią Centralnej Agencji Wywiadowczej twierdzą, że miało to związek z doświadczeniami wojennymi Dullesa - mówił prof. Krzysztof Michałek na antenie Polskiego Radia.

Bartłomiej Makowski
2025-02-26, 05:30
72 lat temu, 26 lutego 1953 roku, Allan Dulles został szefem Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA). W pierwszych latach zimnej wojny był jedną z tych osób, które rozstawiały pionki na szachownicy polityki międzynarodowej.
Negocjował z Himmlerem
Allan Dulles działał w trakcie II wojny światowej jako agent wywiadu Stanów Zjednoczonych w Szwajcarii. Był stosunkowo bezpieczny w neutralnym kraju, a zarazem miał dostęp do przeciwników Hitlera w Niemczech oraz do dygnitarzy III Rzeszy. Prowadził rozmowy z wysłannikami samego Himmlera.
- Tajne negocjacje dotyczyły m.in. możliwości zakończenia wojny na froncie włoskim na nieco innych warunkach niż zostało to ustalone w Teheranie, czyli bezwarunkowej kapitulacji – mówił prof. Krzysztof Michałek w audycji Sławomira Szofa z cyklu "Postacie XX wieku". - Odegrał dość istotną rolę w pozyskiwaniu przez USA informacji. Jedną z nich były dane na temat ośrodka badań balistycznych w Peenemünde.
Na czym zależało wywiadowi USA w wojnie szpiegów? Dowiesz się z audycji.
REKLAMA
Posłuchaj
Zaufany Eisenhowera
Jego kariera nabrała tempa w 1953 roku, po zwycięstwie w wyborach prezydenckich Dwighta Eisenhowera. Prominentne stanowisko zajmował też jego starszy brat - John Foster Dulles.
- Obaj bracia Dulles odegrali istotną rolę w dziejach amerykańskich, a dokładniej w administracji Dwighta Eisenhowera. Wówczas John Foster był sekretarzem stanu, natomiast Allan Dulles został szefem Centralnej Agencji Wywiadowczej – wyjaśniał amerykanista.
- Tajne przez poufne. Co wiedział John Edgar Hoover?
- Dwight Eisenhower. Wielki Amerykanin i wielki żołnierz
Architekt CIA
Allan Dulles był jednych z architektów zimnowojennej działalności CIA. Na czas jego władzy w Agencji przypada okres najbardziej wzmożonej działalności operacyjnej amerykańskiego wywiadu. Profesor Krzysztof Michałek wymieniał w audycji imponującą listę dokonań CIA w tym okresie, w tym - wspieranie zagranicznych polityków i obalanie rządów.
Dulles odszedł ze stanowiska po 8 latach, w następstwie porażki największej operacji, jaką organizował, czyli lądowania w Zatoce Świń przeszkolonych przez CIA Kubańczyków i próby obalenia rządów Fidela Castro.
Źródło: Polskie Radio
REKLAMA