Zespół Rokitansky'ego – trudne schorzenie kobiet

Niewykształcenie się lub niedorozwój pochwy i macicy, a także brak miesiączki. Oto objawy tzw. zespołu Mayera-Rokitansky'ego-Küstera-Hausera, w skrócie nazywanego zespołem Rokitansky'ego lub zespołem MRKH. O szczegółach choroby i sposobie na życie kobiet dotkniętych tym schorzeniem mówiła w Polskim Radiu 24 Jolanta Drzewakowska, redaktor naczelna magazynu „Chcemy Być Rodzicami”.

2016-02-27, 18:48

Zespół Rokitansky'ego – trudne schorzenie kobiet
Zespół MRKH może oddziaływać na równowagę psychiczną, tożsamość płciową czy też ekspresję seksualną.Foto: flickr.com/aquamech-utah

Posłuchaj

27.02.16 Jolanta Drzewakowska: „Schorzenie MRKH dotyka przeżyć niezwykle intymnych (…)”.
+
Dodaj do playlisty

Zespół Rokitansky'ego to zespół wad rozwojowych układu rozrodczego kobiet. Dotyka jedną na cztery do pięciu tysięcy kobiet. Wykrywa się je zazwyczaj dopiero w wieku nastoletnim. Zazwyczaj jajniki zbudowane są normalnie, funkcjonuje również wydzielanie hormonów, więc nie ma zauważalnych różnic w wyglądzie zewnętrznym.

– W Polsce niestety jest bardzo mało źródeł naukowych, z których moglibyśmy czerpać wiedzę na temat tej choroby. Problemem jest również to, że młode dziewczyny są diagnozowane dopiero w wieku nastoletnim. Jest to dla nich duży szok, gdyż są w wieku, w którym stoją u progu wejścia w pewne relacje intymne i wtedy spada na nie taka informacja – powiedziała Jolanta Drzewakowska.

Niepokojącym objawem mogącym świadczyć o zespole jest brak miesiączki u dziewcząt, które ukończyły 16. rok życia. Przyczyny zespołu MRKH nie zostały jeszcze poznane, ale prawdopodobnie wynika on z czynników genetycznych i środowiskowych.

Jolanta Drzewakowska mówiła także o chirurgicznych i niechirurgicznych sposobach leczenia zespołu Rokitansky'ego.

REKLAMA

Polskie Radio 24/db

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej