PwC: nadużycia w co trzeciej polskiej firmie. Najczęściej to kradzież aktywów i cyberprzestępczość

36 proc. polskich przedsiębiorców przyznaje, że w ciągu ostatnich dwóch lat padło ofiarą nadużyć. 65 proc. przypadków dotyczy kradzieży aktywów, a 32 proc. cyberprzestępczości - wynika z wtorkowego raportu PwC.

2016-03-01, 13:57

PwC: nadużycia w co trzeciej polskiej firmie. Najczęściej to kradzież aktywów i cyberprzestępczość
Oszustw dokonują na ogół osoby spoza firmy. Foto: Pixabay.com

Posłuchaj

Szef zespołu do spraw śledczych i zarządzania ryzykiem nadużyć w PWC Marcin Klimczak: najczęściej dochodzi do kradzieży, to bardzo szeroka kategoria (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Firma PwC przedstawiła dane wskazujące, że 36 proc. polskich przedsiębiorstw w ciągu ostatnich 24 miesięcy padło ofiarą nadużyć. 65 proc. z odnotowanych przypadków dotyczyło kradzieży aktywów, a 32 proc. cyberprzestępczości. Kolejnymi najczęściej występującymi w polskich firmach nadużyciami są oszustwa w obszarze zakupów i nadużycia księgowe (29 proc.).

Ekspertów cieszy jednak fakt, że spada odsetek nadużyć w zakresie łapówkarstwa i korupcji. W latach 2013-2014 21 proc. respondentów przyznało, że zmaga się z tym zjawiskiem, a w 2016 roku było to już 15 proc. 33 proc. badanych spodziewa się doświadczyć zjawiska korupcji w najbliższych 2 latach.

I tak jest lepiej

- Odnotowaliśmy w Polsce korzystny trend spadkowy w porównaniu do poprzedniego badania. Trend ten może cieszyć, ale skoro nadal co trzecia polska firma zmaga się z plagą nadużyć, do zrobienia jest jeszcze wiele – powiedziała menedżer w zespole usług śledczych i zarządzania ryzykiem nadużyć PwC Angelika Ciastek-Zyska.

Olbrzymie straty finansowe

Eksperci podkreślają, że straty finansowe związane z występowaniem nadużyć w firmach są ogromne.

- Niezależnie od kategorii identyfikowanych nadużyć, wszelkie ich przejawy skutkują wymiernymi stratami finansowymi dla firm. Uwagę zwraca stosunkowo duża grupa respondentów, która zadeklarowała, że nie wie, jakiej wysokości straty poniosły ich przedsiębiorstwa w wyniku nadużyć. Świadczyłoby to o nadal niewystarczającym wykorzystaniu możliwości posiadanych systemów czy nawet o braku podstawowych narzędzi monitoringu i kontroli – wskazał menedżer w zespole usług śledczych i zarządzania ryzykiem nadużyć PwC Piotr Szymankiewicz.

Z danych zebranych przez PwC wynika, że 22 proc. firm straciło od 400 tys. do 4 mln zł, a kolejne 22 proc. zanotowało stratę 4 mln zł i więcej. Ponadto 69 proc. przedsiębiorców wskazuje, że tego typu incydenty obniżają morale pracowników, a 53 proc. zwraca uwagę na pogorszenie relacji biznesowych.

Oszustami są na ogół osoby spoza firmy

Sprawcami nadużyć są najczęściej osoby spoza firmy (57 proc), natomiast oszuści wewnątrz przedsiębiorstwa to ludzie w wieku 31-40 lat, którzy pracują w firmie 3-5 lat. Aż 20 proc. pracowników oszukujących swoje organizacje to przedstawiciele kadry kierowniczej.

- Przywołane wyniki badań jasno wskazują na konieczność precyzyjnego identyfikowania obszarów szczególnie zagrożonych nadużyciami. Fundamentalne znaczenie ma tu systemowe podejście do monitorowania i kontroli procesów biznesowych. (…) Ponadto w dobie postępującej cyfryzacji, narzędzia analityczne będą stanowiły nieocenione wsparcie w przeciwdziałaniu i walce z przestępstwami gospodarczymi – ocenił lider zespołu usług śledczych i zarządzania ryzykiem nadużyć w PwC Marcin Klimczak.

IAR/PAP, awi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej