Napięta sytuacja na granicy grecko-macedońskiej. KE: jesteśmy bardzo zaniepokojeni

Ponad 7 tys. migrantów i uchodźców koczuje po greckiej stronie przejścia w Idomeni na granicy z Macedonią, czekając, by władze tego kraju wpuściły ich i pozwoliły im kontynuować podróż.

2016-03-01, 15:38

Napięta sytuacja na granicy grecko-macedońskiej. KE: jesteśmy bardzo zaniepokojeni
Macedonia otwiera swoją granicę sporadycznie i wyłącznie dla niewielkiej liczby migrantów. Foto: PAP/EPA/GEORGI LICOVSKI

Posłuchaj

Rzecznik KE Margaritis Schinas: oczywiście zarządzanie granicą należy do władz Byłej Jugosłowiańskiej Republiki Macedonii, ale jesteśmy bardzo zaniepokojeni tym, co się tam dzieje (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Przejście to jest zamknięte od prawie doby po tym jak setki migrantów próbowały przedostać się do Macedonii, na co policja odpowiedziała gazem łzawiącym i granatami hukowymi.

Powiązany Artykuł

imigranci 1200
Imigranci w Europie

Setki niewielkich namiotów rozstawiono na polach po greckiej stronie granicy wokół oficjalnego obozu dla migrantów, który nie może już przyjąć nowych przybyszów.

Według agencja Associated Press niektórzy migranci czekają w Idomeni od ponad tygodnia. Nawet gdy granica jest otwarta, przepuszczanych przez nią jest tylko kilkaset osób.

Władze Macedonii argumentują, że podobną politykę prowadzi położona dalej na północ Serbia.

REKLAMA

KE zaniepokojona

Stanowisko Brukseli w tej sprawie przedstawił rzecznik Komisji Europejskiej Margaritis Schinas.

- Oczywiście zarządzanie granicą należy do władz Byłej Jugosłowiańskiej Republiki Macedonii, ale jesteśmy bardzo zaniepokojeni tym, co się tam dzieje - powiedział Margaritis Schinas.

- Według nas, pokazuje to po raz kolejny, że jedynym rozwiązaniem obecnej sytuacji jest rozwiązanie wspólne, europejskie - dodał rzecznik KE.

Podkreślił jednocześnie, że wszystkie działania podejmowane na granicach muszą być zgodne z prawem międzynarodowych i europejskim.

REKLAMA

Macedonia - pierwszy kraj na tzw. bałkańskim szlaku migracyjnym, którym osoby przybywające przez Turcję do Grecji podążają na zachód lub północ Europy - w ubiegłym tygodniu praktycznie zamknęła granicę z Grecją. Wraz z innymi państwami na tym szlaku - Austrią, Słowenią, Chorwacją i Serbią - rząd w Skopje uzgodnił, że przepuszczanych będzie tylko 580 osób dziennie.

Od tego czasu po greckiej stronie utknęły już ponad 22 tys. migrantów, którzy chcą kontynuować podróż dalej na północ. Według greckich władz w marcu liczba ta może wzrosnąć do 70 tys.

W piątek grecki premier Aleksis Cipras ostrzegł, że Unia Europejska naraża na ryzyko swe przetrwanie, kiedy kraje na szlaku bałkańskim podejmują jednostronne decyzje o zamykaniu granic.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel w niedzielę wieczorem podkreśliła, że UE nie może pozwolić, by w obliczu kryzysu migracyjnego Grecja pogrążyła się w chaosie.

REKLAMA

Źródło: RUPTLY/x-news

mr

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej