Ekonomiści: skarbówka nie od flądry, ale od VAT

Zdaniem ekspertów, goszczących w Pulsie Gospodarki w Polskim Radiu 24, zamiast tracić czas na drobne sprawy, fiskus powinien skoncentrować się na tych, gdzie rzeczywiście są największe problemy. A te widzą obecnie w oszustwach w podatku VAT.

2016-03-02, 14:08

Ekonomiści: skarbówka nie od flądry, ale od VAT
Gośćmi Pulsu Gospodarki w Polskim Radiu 24 byli, od lewej: Jakub Kurasz z firmy doradczej PWC; Jakub Borowski, główny ekonomista Credit Agricole oraz Jacek Adamski z Konfederacji Lewiatan. . Foto: PR24/TB

Posłuchaj

Puls Gospodarki, cz. 1, gośćmi Polskiego Radia 24 byli: Jakub Kurasz z firmy doradczej PWC; Jakub Borowski, główny ekonomista Credit Agricole oraz Jacek Adamski z Konfederacji Lewiatan. /Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

Fiskus marnuje czas na drobne sprawy, podczas gdy z budżetu wyciekają miliardy - pisze dzisiaj Rzeczpospolita.

10 kilogramów fląder na celowniku fiskusa

Jako przykład gazeta podaje historię bezrobotnego mężczyzny, który naprawiał sąsiadom samochody w zamian za jedzenie. Kontrolerzy z urzędu skarbowego przesłuchali 17 świadków i orzekli, że bezrobotny powinien założyć działalność gospodarczą i płacić podatek.

Odkryli bowiem, że od rybaka, któremu wymienił olej w aucie dostał 10 kilogramów fląder, a od rolnika, któremu naprawił świece i klocki hamulcowe, 15 kilogramów ziemniaków i 30 jaj.

Szkoda fiskusa na ściganie drobnicy

Małą szkodliwość czynu widzi w tym wypadku Jacek Adamski z Konfederacji Lewiatan.

REKLAMA

Jak podkreśla, nie warto aby organy państwa wkraczały swoją karzącą ręką w sprawy tak mało szkodliwe społecznie.


Posłuchaj

Jacek Adamski: nie warto aby organy państwa wkraczały w sprawy mało szkodliwe społecznie swoją karzącą ręką. 1:16
+
Dodaj do playlisty

 

̶ Chciałbym aby w ustawie o funkcjonowaniu służb skarbowych w artykule pierwszym było napisane, że przy drobnych sprawach należy kierować się zdrowym rozsądkiem.

Fiskus nie może szkodzić nowym rozwiązaniom gospodarczym

Jak dodaje, gdyby zastosować opisywaną metodę, to godziłoby to widoczny na świecie trend usług gospodarczych – czyli we wzajemną wymianę usług.

REKLAMA

̶ Wydaje się, że powinna tu być klauzula wyjęcia tego typu gospodarowania, która jest bardzo oszczędna w skali gospodarki – mówi ekspert.

̶ Może wystarczyłby limit określający wartość tego typu usług, który można by zgłaszać i to by wystarczyło – zastanawia się Jacek Adamski.

Najważniejsze uszczelnienie systemu VAT

Także zdaniem Jakuba Kurasza z firmy doradczej PWC, organy skarbowe powinny zajmować się poważniejszymi problemami.

̶ Liczę na to, że przedstawiciele naszych władz administracyjnych będą wykrywali większe przestępstwa, w tym karuzele vatowskie – mówi Kurasz.

REKLAMA


Posłuchaj

Jakub Kurasz: liczę na to, że przedstawiciele naszych władz administracyjnych będą wykrywali większe przestępstwa. 0:36
+
Dodaj do playlisty

 

Podkreśla, że jest dużo dobrych pomysłów uszczelnienia systemu podatkowego, które mogłyby sprawić, że do budżetu trafiłoby kilka miliardów złotych więcej.

A jak dodaje Jakub Borowski, główny ekonomista Credit Agricole, w takich sprawach trzeba patrzeć na końcowe korzyści.


Posłuchaj

Jakub Borowski: pamiętajmy, że w przyszłym roku będziemy mieli nie tylko lukę vatowską, ale i lukę w dochodach budżetowych. 0:25
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

Budżet czeka na miliardy, nie tysiące złotych

̶ Pamiętajmy, że w przyszłym roku będziemy mieli nie tylko lukę vatowską, ale i lukę w dochodach budżetowych, stąd warto aby aktywność urzędników skarbowych koncentrowała się na działaniach, które tę lukę zmniejszą – mówi ekspert.

Sylwia Zadrożna, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej